Spis treści
Walenty Szwajcer i jego odkrycie w Biskupinie wiosną 1933 roku
Tegoroczny XXIX Festyn Archeologiczny "Biskupin. Pierwszy Pomnik Historii" rozpoczyna się w sobotę, 14 września, i potrwa do środy, 18 września.
Wydarzenie poświęcone będzie badaniom nad osiedlem obronnym ludności kultury łużyckiej zamieszkującej półwysep ponad 2700 lat temu.
- Odkrycie osady było następstwem pogłębienia w 1932 roku koryta rzeki Gąsawki, przepływającej przez pałuckie jeziora. W wyniku prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów, odsłaniając rzędy ukośnych pali wbitych w brzeg półwyspu - przypomina Magdalena Zawol, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Tym, co się odsłoniło w wyniku obniżenia poziomu wody w jeziorze, zainteresował się wiosną 1933 roku nauczyciel z Biskupina, Walenty Szwajcer. Początkowo sądził, że są to dachy zatopionych domów sprzed tysięcy lat.
Jego uwagę zwróciły także doły kopane przez Antoniego Jerchę, właściciela pola na półwyspie, w których znajdowały się drewniane konstrukcje oraz zabytki (fragmenty naczyń ceramicznych i przedmioty z brązu).
Zaniepokojony faktem niszczenia znaleziska, jesienią 1933 roku poinformował o odkryciu Józefa Kostrzewskiego, profesora Uniwersytetu Poznańskiego. Profesor Kostrzewski, przeczuwając, że ma do czynienia z niezwykłym stanowiskiem archeologicznym, zjawił się w Biskupinie jeszcze tego samego roku. Po zapoznaniu się z materiałem zabytkowym, podjął decyzję o jak najszybszym rozpoczęciu badań archeologicznych.
Pierwsza ekspedycja wykopaliskowa ruszyła w 1934 roku.
Systematyczne prace trwały aż do wybuchu II wojny światowej, a w ich trakcie wykorzystywano liczne nowinki techniczne, takie jak zdjęcia lotnicze czy badania podwodne.
W czasie pierwszych wykopalisk odsłonięto drewniane konstrukcje domów, ulice oraz umocnienia osady, co pozwoliło na dokładne zrekonstruowanie życia jej mieszkańców sprzed 2700 lat.
Takie atrakcje podczas festynu w Biskupinie 14-18 września 2024
Podczas najbliższego festynu, dzięki licznym atrakcjom, goście będą mogli poczuć atmosferę odkryć archeologicznych, które zapoczątkowały historię jednego z najważniejszych muzeów archeologicznych w Polsce.
Organizatorzy przygotowali bogaty program pełen
- warsztatów,
- wykładów,
- pokazów
- oraz rekonstrukcji.
Wszyscy uczestnicy, niezależnie od wieku, znajdą coś dla siebie. W strefach kreatywnych najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach garncarskich, nauczyć się wykonywać biżuterię z modeliny czy wcielić się w rolę małych archeologów podczas specjalnych wykopalisk.
- Na miejscu pojawią się rekonstrukcje wykopów archeologicznych, a w nich pracujący w strojach z epoki archeolodzy. Organizatorzy przygotują także pokaz mody z dwudziestolecia międzywojennego oraz wystawę najpopularniejszych środków osobistego transportu z tamtych lat, czyli zabytkowych rowerów - wymienia Magdalena Zawol.
Odwiedzający poznają życie ludzi zamieszkujących osadę łużycką w pradawnych czasach. Dowiedzą się, jak wyglądała orka pradziejowa, a także poznają tajniki rolnictwa i hodowli zwierząt z tamtych czasów.
Wojownicy zaprezentują swoje umiejętności w inscenizacjach bitew, a w obozie wojów będzie można przyjrzeć się z bliska dawnemu uzbrojeniu.
Każdy dzień festynu zakończy się koncertem na żywo lub warsztatami tanecznymi.
Wystąpią między innymi
- Zespół Muzyki Dawnej Huskarl
- Ażdaja,
- a weekendowe wieczory rozgrzeje zespół Ęzibaba.
Dla miłośników wody dostępne będą także rejsy po Jeziorze Biskupińskim na pokładzie statków Freya (rekonstrukcji łodzi wikińskiej) oraz Diabeł Wenecki.
Informacje praktyczne podczas festynu w Biskupinie w dniach 14-18 września 2024
Festyn (14-18 września br.) będzie otwarty
- w godzinach 10:00-18:00 w weekendy
- oraz 9:00-17:00 w dni robocze.
Szczegółowy program wydarzeń (godzinowy) oraz informacje o biletach dostępne są na stronie muzeum www.biskupin.pl oraz na profilu Facebook: www.facebook.com/MA.Biskupin.
Neony Shownewsa.pl 2024 - wideoklip
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Połomski nigdy nie założył rodziny. Co dzieje się z tysiącami pamiątek po artyście?
- Edzia z "Królowych Życia" zarzuca Kaźmierskiej obrzydliwy czyn. W tle wielka tragedia
- Powódź zabrała jej ukochaną osobę. Aktorka pierwszy raz o rodzinnej tragedii
- Syn Bachledy-Curuś już podbija Hollywood. Znany ojciec ułatwi mu karierę? [ZDJĘCIA]