Instalacje pojawią się na czterech budynkach użyteczności publicznej: Przedszkolu Samorządowym, Stacji Uzdatniania Wody w Lubaniu, oczyszczalni ścieków w Kucerzu i na obiekcie, w którym znajdują się Zakład Usług Komunalnych i Centrum Usług Wspólnych. Gmina jest jeszcze przed ogłoszeniem przetargu na przedsięwzięcie. Inwestycja będzie zrealizowana w pierwszym półroczu 2020 roku. Całość będzie kosztować 662 tys. zł.
Dodajmy, że w Lubaniu jest już pięć instalacji fotowoltaicznych. Funkcjonują one od zeszłego roku. Znajdują się na budynkach: SP w Lubaniu, kuchni szkoły podstawowej, budynku dawnego gimnazjum, Gminnym Ośrodku Kultury i Urzędzie Gminy. Mają moc 56 kW i produkują energię za około 48 tysięcy złotych rocznie. Nowe instalacje będą o mocy 126 kW. Dla gminnego budżetu oznacza to oszczędność na poziomie 101,6 tys. zł w skali roku. W gminie są jeszcze fotowoltaiczne lampy uliczne. W sumie pięćdziesiąt dwie sztuki. Zamontowano je w latach 2016-2017.
- Inwestujemy w odnawialne źródła energii, w ekologię - mówi Larysa Krzyżańska, wójt gminy Lubanie. - Rozwiązania tego typu dają też spore oszczędności w budżecie gminy. Jeśli będą pojawiać się kolejne konkursy, na pewno będziemy się ubiegać o dotacje na podobne przedsięwzięcia.
Umowę na dofinansowanie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim pod koniec października. Środki trafiły też do gminy Brześć Kujawski.
Wideo. Elektryczne autobusy we Włocławku
