Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łubiance powstanie nowoczesne centrum dla strażaków

Alicja Wesołowska [email protected]
Tak ma wyglądać nowy ośrodek szkoleniowy dla strażaków, który powstaje w gminie Łubianka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek ma być gotowy do końca tego roku
Tak ma wyglądać nowy ośrodek szkoleniowy dla strażaków, który powstaje w gminie Łubianka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek ma być gotowy do końca tego roku nadesłane
Sale szkoleniowe, siłownia, boisko, wieża, ściana wspinaczkowa - to wszystko dla strażaków. Budowa centrum w Łubiance pochłonie 10 mln zł. Przetarg rozstrzygnie się pojutrze.

- Budowa pozwoli kształcić ratowników do służby w zakresie specjalistycznym - mówi Małgorzata Jarocka, rzeczniczka prasowa wojewódzkiej komendy Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Placówka służyć będzie zarówno strażakom zawodowym, jak i tym z ochotniczych straży pożarnych naszego regionu. Ośrodek w Łubiance będzie miejscem szkolenia sędziów w sporcie pożarniczym (jest wiele zasług, które można przypisać strażackim sportowcom właśnie z naszego województwa - rekordy, medale, tytuły). Planuje się w Łubiance realizować warsztaty dla animatorów i trenerów sportu pożarniczego.

Przeczytaj też: Rozsądek w oborze przełożył się na brak kary. Ale mleko tanie [zdjęcia]

Przetarg ma być rozstrzygnięty już pojutrze. Czasu na budowę gmachu nie zostało zbyt wiele - całość ma być gotowa do końca roku. Inwestycja pochłonie ponad 10 milionów złotych (w tym prawie 5 milionów pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego).

Boisko, sauna, masaże i ścianki wspinaczkowe

Nad całością prac będzie czuwać archeolog - bo na obszarze planowanej inwestycji znajduje się stanowisko archeologiczne. Specjalista zabezpieczy ewentualne zabytki wykopane podczas robót i sporządzi odpowiednią dokumentację.
W pobliżu budynku staną ławki, stoły pod wiatą na grill i dwa stojaki na rowery. Nie zabraknie tez miejsca na ognisko: projektant wyznaczył na to placyk o powierzchni 23,8 m2.

Zaplanowane jest też zewnętrzne boisko wielofunkcyjne - mundurowi będą mogli grać na nim w piłkę nożną, koszykówkę, tenis i siatkówkę. Do tego bieżnia (wokół boiska) oraz zewnętrzna siłownia, a w niej co najmniej osiem urządzeń (w tym "wiosła" czy orbitrek).

Przeczytaj też: W gospodarstwie w Dziennicach - tak produkuje się dziś warzywa [zdjęcia]

W pobliżu powstanie też "wspinalnia" - czyli miejsce, w którym strażacy będą mogli ćwiczyć umiejętności niezbędne podczas gaszenia pożarów. Będzie tam ścianka wspinaczkowa i drewniana wieża szkoleniowa.

A jak ma wyglądać sam budynek? Parter gmachu ma być podzielony na kilka części. Znajdą się w nim m.in. pomieszczenia magazynowe, pomieszczenia techniczne, suszarnia węży strażackich, biuro, pomieszczenie socjalne i sala konferencyjna.

Na pierwszym piętrze można będzie wyróżnić trzy części: konferencyjną, administracyjną i odnowy biologicznej. Strażacy będą więc mieli do dyspozycji salę konferencyjną wyposażoną w system audiowizualny wraz z magazynem, zapleczem cateringu i szatnią, do tego trzy biura. W części poświęconej odnowie biologicznej pojawi się sauny i pomieszczenie do hydromasażu - do prowadzenia zajęć odbudowy fizycznej po treningach i zawodach.

Ma posłużyć tysiącom mundurowych

Po co to wszystko? Ośrodek szkolenia strażaków w Łubiance ma służyć podnoszeniu kwalifikacji i poprawie umiejętności strażaków. Z bazy szkoleniowej będą także korzystać strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. OSP w naszym województwie zrzesza ponad 34 tysiące członków, wśród nich jest ponad 11 tysięcy czynnych strażaków.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

- Nowoczesny sprzęt oraz wysoki poziom wyszkolenia strażaków to gwarancja, że możemy się czuć bezpieczni - podkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Ośrodek szkoleniowy w Łubiance będzie jedyną taką placówką w Polsce powstającą także z myślą o strażakach ochotnikach. Druhowie z OSP jako pierwsi podejmują zwykle interwencje na terenach pozamiejskich, dlatego wysoki stopień ich wyszkolenia jest równie ważny, jak w przypadku strażaków zawodowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska