W czwartek uruchomiony zostanie portal dotyczący budżetu obywatelskiego, gdzie będą wszystkie niezbędne informacje. Znajdziemy tam internetowy formularz zgłoszeń i pliki do pobrania. Będzie można wszystko zobaczyć i pobrać - mówi Adam Kopczyński, wiceburmistrz Chojnic. - Adres portalu to www.bo.miastochojnice.pl. Uruchomiony też został adres mailowy budżetu obywatelskiego - [email protected].
27 lutego o godz. 17 będzie kolejne spotkanie na temat pisania wniosków. Od 2 marca można składać propozycje do budżetu obywatelskiego na 2021 r. Termin jest stosunkowo krótki, bo do 16 marca. - Chojniczanie mają więc dwa tygodnie na składanie wniosków - mówi Kopczyński. - Składając projekt, musimy mieć 30 podpisów osób, które go popierają.
Zgłoszenie powinno zawierać m.in. opis proponowanego zadania, informacje dotyczące lokalizacji oraz szacunkowy kosztorys. Budżet będzie miał charakter ogólnomiejski, a projekty będą mogły dotyczyć wszystkich spraw, które należą do zadań własnych gminy.
Przypomnijmy, budżet obywatelski na 2021 r. wyniesie okrągły milion złotych. Zrezygnowano z wartości minimalnej projektu. Wcześniej proponowano, aby było to 150 tys. zł. W ten sposób w ratuszu chcą dać szansę mniejszym projektom.
Jest to też ukłon w stronę mniejszych samorządów osiedlowych - przyznaje Adam Kopczyński, zastępca burmistrza.
Bo, uwaga, samorządy osiedlowe nie będą mieć już funduszy na inwestycje. Otrzymają tylko pieniądze na organizację imprez.
Głosowanie będzie od 2 do 19 czerwca. Elektronicznie (poprzez portal) lub papierowo. Trzeba będzie podać imię i nazwisko, adres i pięć ostatnich cyfr PESEL. Ostatnia z wymienionych danych pomoże wyeliminować osoby, które chciałyby oddać więcej głosów.
