https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W nagrodę za dynamiczny rozwój gospodarczy Polska dostanie z Brukseli dodatkowo 633 miliony euro

IAR
fot. sxc.hu
Pieniądze wpłyną do polskiej kasy w latach 2011-2013.

Unijny komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski wyjaśnił, że to nagroda za dynamiczny rozwój gospodarczy w ostatnich latach. Oprócz Polski dodatkowe pieniądze dostały też Czechy i Słowacja.
"Wszystkie te trzy kraje osiągnęły znacząco wyższe stopy wzrostu niż założono i są w jakiś sposób nagrodzone za odporność na kryzys" - dodał unijny komisarz.

Trzy kraje będą mogły przeznaczyć pieniądze wedle własnego uznania. Może to być wsparcie biednych regionów, czy projekty związane z rozwojem infrastruktury i ochroną środowiska. Komisja Europejska nie będzie im mówić, co mają robić.

"Decyduje mądrość rządowa, lokalna, regionalna, bardzo bym nie chciał, żeby Bruksela się w to wtrącała" - podkreślił Janusz Lewandowski.

Dodatkowe pieniądze pochodzą ze specjalnego funduszu dla krajów, które rozwijały się szybciej niż przewidywała Bruksela. Utworzyły go przed pięcioma laty unijne rządy, a zgromadzone są w nim niewykorzystane fundusze przez kraje członkowskie, a więc także i przez Polskę. Jednak, według Brukseli, stracone kwoty w naszym przypadku nie były duże. Wprawdzie na początku wykorzystanie unijnych funduszy postępowało bardzo powoli, ale później nastąpiło szybkie przyspieszenie - podkreślił komisarz do spraw budżetu.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska