www.pomorska.pl/torun
Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun
Kup Gazetę Pomorską przez SMS
Kup Gazetę Pomorską przez SMS
Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij
Wczoraj odsłonięto już piąty toruński pomnik papieża Jana Pawła II. Tym razem rzeźba - autorstwa Zbigniewa Mikielewicza - stanęła na Wrzosach, przy kościele św. Antoniego. Ale w kolejce czekają już następne monumenty.
Wyjść poza starówkę
Radni chcą, by w mieście znalazło się też miejsce na pomnik gen. Józefa Hallera. Na razie nie wiadomo, gdzie i za ile, ale pomysły już są. - Moim zdaniem najlepszym miejscem dla niego byłby kopiec, który znajduje się tuż za mostem kolejowym, w pobliżu dworca Toruń Miasto - uważa radna Krystyna Dowgiałło. - Wiem, że ta propozycja nie bardzo się podoba moim kolegom, ale wydaje mi się, że powinniśmy wyjść poza starówkę. Zresztą, dla mnie to najbardziej naturalne miejsce dla tej rzeźby. W końcu kiedyś pomnik gen. Hallera stał właśnie tam.
Rajcy pochylą się nad tym pomysłem w czwartek. W projekcie uchwały dotyczącej powstania pomnika znajduje się punkt mówiący, iż ma on stanąć w otoczeniu zespołu staromiejskiego. Ma zostać utworzony komitet organizacyjny budowy monumentu. W jego skład wejdą członkowie konwentu seniorów rady. Jednak o tym, gdzie ostatecznie instalacja zostanie umieszczona, zdecydują miejscy architekci i urbaniści.
Pomnik stawia też Urząd Marszałkowski - Władysławowi Raczkiewiczowi. Postać ostatniego wojewody pomorskiego II Rzeczpospolitej miała pierwotnie zostać odsłonięta w tym miesiącu, podczas obchodów święta województwa. Rzeźba jest właśnie przygotowywana, a przed gmachem urzędu przy pl. Teatralnym stanie prawdopodobnie we wrześniu. Wykonawcą tego projektu jest też Zbigniew Mikielewicz.
Marszałek chce fontannę
Równolegle trwają także prace nad zagospodarowaniem skweru przed gmachem urzędu. Marszałek chce, by z otoczenia na skrzyżowaniu al. Solidarności i Wałów gen. Sikorskiego zniknął parking, a w jego miejsce pojawiła się fontanna. Toruński magistrat przekazuje marszałkowi teren, którego zagospodarowanie ma rozpocząć się latem wraz z wymianą okien w budynku Urzędu Marszałkowskiego.
Tymczasem komitet społeczny, który proponuje ustawienie pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pod koniec zeszłego tygodnia podpisał umowę z prof. Gustawem Zemłą na wykonanie monumentu. Na razie w skali 1:5. Docelowo trzymetrowa rzeźba męczennika ma zostać odsłonięta podczas obchodów rocznicy beatyfikacji księdza (w czerwcu 2011), a nie jak planowano w październiku tego roku. - Wstępnie porozumieliśmy się z władzami miasta w sprawie miejsca dla pomnika - mówi Jacek Żurawski, szef NSZZ Solidarność w regionie i członek komitetu społecznego. - Jednak wciąż formalnie nie ma decyzji administracyjnej. Natomiast wybór miejsca był podyktowany przez artystę, który przekonuje, że tylko w tej lokalizacji jest sens ustawienia takiego monumentu.
Zemła chce, by rzeźba wykonana z brązu, stanęła na skwerze między Ślimakiem Getyńskim a ul. Kopernika.
Udostępnij