Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybory do izb rolniczych - zagłosuj rolniku!

AGW
KPIR, pixabay.com,AGW
31 maja w całej Polsce odbywają się wybory do izb rolniczych. Również kujawsko-pomorscy gospodarze wybiorą swoich przedstawicieli do rad powiatowych, z nich zostanie utworzona izba wojewódzka. O obecność na wyborach apeluje Paweł Wienconek, dyrektor biura KPIR.

- Pamiętajmy, że z mocy prawa członkiem izby rolniczej jest każdy rolnik, który płaci podatek rolny, a co za tym idzie posiada również prawa wyborcze - przypomina Wienconek. - Niezmiernie ważną rzeczą jest, aby wybrani przez nas przedstawiciele do reprezentowania naszych spraw w samorządzie rolniczym identyfikowali się z problemami rolników i całej społeczności wiejskiej. Najlepiej sprawdzają się te osoby, które prowadząc gospodarstwo na co dzień borykają się z takimi problemami, bezpośrednio ich doświadczają i sami próbują je rozwiązywać - przekonuje dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Na ten temat pisaliśmy też tu: Wybory do izb rolniczych 2015 - zasady głosowania

Wybory zostaną przeprowadzone w naszym województwie w 144 okręgach - gminach. Głos można oddać od 8:00 do 18:00.
W dalszej części listu do rolników, który otrzymaliśmy, jego Paweł Wienconek podkreśla znaczenie działania izb:

"Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza teraz, kiedy z racji naszego uczestniczenia w strukturach europejskich, wiele spraw wydaje nam się zawiłych i dla większości z nas niezrozumiałych. Rolnicy zgłaszają wiele pytań i wątpliwości do różnych instytucji z tzw. otoczenia rolnictwa, jednak często nie otrzymują jasnych i jednoznacznych odpowiedzi. Na pewno, izby rolnicze stanowią jedną z niewielu organizacji, które są dobrze przygotowane do tego, aby reprezentować i informować nas - rolników o nowych zasadach gospodarowania, o wyzwaniach z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie prowadząc działalność rolniczą. Instytucja nasza posiada odpowiednie umocowania prawne i niezbędne struktury pozwalające sprawnie obsługiwać rolników. Poza tym w swoich ocenach sytuacji w rolnictwie jest całkowicie niezależna od administracji rządowej czy partii politycznych. Jest to niewątpliwie zaletą, gdyż zmiany, jakie mają się dokonać na wsi powinny być pozbawione elementów gry politycznej, stosowanych bardzo często w polskich realiach życia publicznego. Samorząd rolniczy, pomimo tego, że działa dopiero od kilkunastu lat, posiada już spory dorobek, głównie z zakresu edukacji rolników i mieszkańców wsi, doradztwa prawnego, tworzenia grup producenckich i udzielania pomocy rolnikom przy składaniu wniosków o pomoc unijną.

Działalność taka wymaga odpowiednich struktur i profesjonalnej kadry, ale również szerokich kontaktów z administracja rządową i samorządową, różnego rodzaju agencjami płatniczymi i związkami reprezentującymi rolników. Izby rolnicze współpracują ze wszystkimi tymi podmiotami w sposób merytoryczny mając na uwadze przede wszystkim dobro rolników i mieszkańców wsi.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie się izb rolniczych w sprawy tak ważne dla rolników, jak również intencje, jakimi kieruje się ten największy samorząd zawodowy w Polsce, serdecznie zachęcam do udziału w wyborach. Wybierzmy najlepszych spośród nas".

Paweł Wienconek, dyrektor biura KPIR

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska