Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W nowym roku Wąbrzeźno opanują ciemności. Samorząd szuka oszczędności

Alicja Kalinowska
Alicja Kalinowska
Od 1 stycznia 2023 roku w godzinach 23 - 5 latarnie w Wąbrzeźnie  będą wyłączone.
Od 1 stycznia 2023 roku w godzinach 23 - 5 latarnie w Wąbrzeźnie będą wyłączone. Zdęcie ilustracyjne/ Agnieszka Bielicka/ Polska Press
Gotowy jest już budżet Wąbrzeźna na 2023 rok. Władze miasta wprowadziły oszczędności. O tym czy budżet zostanie przyjęty zdecydują radni podczas najbliższej sesji.

Jedną z oszczędności jaką samorząd postanowił wprowadzić w tym roku są ograniczenia oświetlenia na ulicach Wąbrzeźna. W godzinach: 23 - 5 rano miasto pogrąży się w ciemnościach.

- Oświetlone będzie tylko ścisłe centrum oraz wjazd na rynek ulicą 1 Maja. Latarnie miejskie będą również świeciły się na naszym rynku. Pozwoli nam to zaoszczędzić 150 tysięcy złotych rocznie – mówi Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna i dodaje: - Nie jest to prosta decyzja dla nas, ale niestety nie mieliśmy innego wyjścia.

Deficyt w budżecie Wąbrzeźna wyniesie ponad 3 mln zł

We wrześniu, przystępując do prac nad projektem budżetu samorząd musiał założyć spore podwyżki gazu i energii. We wstępnym projekcie budżetu pierwotny deficyt wynosił ponad 20 mln zł. W trakcie prac rząd wprowadził rozwiązania regulujące nowe ceny np. energii i gazu. Samorząd wdrożył również wszystkie możliwe oszczędności. Są to co prawda dosyć drobne oszczędności, ale ostatecznie budżet w tym roku zamknie się w kwocie 3,6 mln zł. Zostanie on pokryty z kredytu.

Lista wąbrzeskich oszczędności

Na czym miasto będzie oszczędzać? - Przede wszystkim na rzeczach drobnych, np. racjonalnym wykorzystaniu materiałów biurowych. Ratusz wprowadzi również pewne ograniczenia w zlecaniu różnych usług firmom zewnętrznym. Planowane są mniejsze wydatki m.in. na zakup koszy na śmieci, związanych z małą architekturą czy zmniejszenie ilości nasadzeń w mieście.

Wielu rodziców zastanawia się, czy w związku z wprowadzeniem oszczędności uczniowie dwóch wąbrzeskich szkół podstawowych mogą trafić na nauczanie zdalne? - Nie planujemy wprowadzenia w szkołach trybu nauki zdalnej. Oczywiście zostały wprowadzone oszczędności w szkołach – zapewnia burmistrz Zygnarowski. Wąbrzeskie placówki oświatowe oszczędzają m.in. na materiałach biurowych, oświetlanie jest sukcesywnie wymieniane na ledowe, ogrzewanie jest zmniejszane po godzinach pracy danej placówki.
Oszczędności dotknął także imprezy kulturalne. Co prawda wąbrzeski samorząd nie rezygnuje z ich organizacji, ale nie będą się odbywały z takim rozmachem jak do tej pory.

Nie chcą oszczędzać na inwestycjach

Miasto nie chcę również rezygnować z inwestycji, które już trwają bądź się rozpoczną. W 2023 roku Wąbrzeźno będzie kontynuować przebudowę 26 ulic na Osiedlu Ptasim i osiedlu owocowym oraz ulic: Akacjowej i Okrężnej. Na początku przyszłego roku powinien zostać wyłoniony wykonawca przebudowy Wąbrzeskiego Domu Kultury. Na tę inwestycję władzom udało się pozyskać 5 mln dotacji z programu Polski Ład. Przebudowany ma zostać również ogródek jordanowski. Inwestycja ma kosztować około 1 mln złotych.

O części inwestycji zdecydowali mieszkańcy

W tym roku również mieszkańcy Wąbrzeźna sami podzielili 300 tysięcy na inwestycję w ramach budżetu obywatelskiego. Zostanie zrealizowanych dziewięć inwestycji. Są to:

  • Mini park linowy w Szkole Podstawowej nr 3 - ćwicz i baw się,
  • Powiększenie strefy wypoczynku na plaży – dodatkowe 5 palm, 5 parasoli i 10 leżaków,
  • Zamykane szafki przy plaży,
  • Zdrowy i sprawny strażak ratownik gwarantem Twojego bezpieczeństwa" - zakup urządzeń piorących i toru ćwiczeń,
  • Zadrzewienie i roślinne docienienie rynku,
  • Całoroczna szafka z półkami na książki i czasopisma,
  • "Bajkowa budowa",
  • Sad Miejski - Owoce dostępne dla każdego,
  • Wprowadzenie i doposażenie adopcyjnego domu tymczasowego dla bezdomnych kotów i przechowalni miejskiej dla psów.

O przyszłorocznym planie dochodów i wydatków Wąbrzeźna w najbliższą środę, 21 grudnia, zdecydują radni podczas sesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska