Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W parku Witosa pierwszy etap prac zmierza do końca. Jak teraz wygląda?

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Tomasz Czachorowski
Pierwszy etap rewitalizacji parku Witosa dobiega końca. Wciąż jednak nie wiadomo, co znajdzie się w centralnej jego części. Miasto czeka na wyniki dodatkowych badań archeologicznych.

W ciągu najbliższych tygodni zakończą się prace przy pierwszym etapie rewitalizacji parku Ludowego im. W. Witosa. Wykonywane są elementy małej architektury i przygotowywane są miejsca pod nasadzenia roślin i krzewów.
Pierwszy etap rewitalizacji obejmuje obszar o powierzchni 4,1 hektara.

Obecnie prowadzone prace polegają przede wszystkim na poprawie funkcjonalności parku, podniesieniu standardu i estetyki.
- Wyremontowaliśmy już prawie wszystkie alejki. Na większości z nich ułożona jest kamienna kostka - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

W parku zamontowano też nowe oświetlenie i zainstalowano kamery miejskiego monitoringu.
- Zależało nam, by park stał się miejscem bezpieczniejszym również po zmroku. Ustawimy też nowe kosze na śmieci. W parku staną też ławki i tablice informacyjne - dodaje Marta Stachowiak.

W parku nie zabraknie zieleni, w ubiegłym roku zostało już dosadzonych 20 drzew.Odnawiane są też trawniki.
Będą budki lęgowe, karmnik i poidełka dla ptaków, skrzynki dla nietoperzy. Oraz fotoplastykon. We wschodniej części powstaje mniejszy plac zabaw.

Cała inwestycja pochłonie 8,2 mln zł. Miasto otrzymało na nią dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014 - 2020 w ramach ZIT.
- Zakończenie tego etapu prac i odbiory planowane są na przełomie października i listopada - wyjaśnia rzeczniczka prezydenta.
Wciąż nie wiadomo natomiast, co i kiedy powstanie w centralnej części parku.

https://expressbydgoski.pl/nowy-piekny-bydgoski-park-witosa-stoi-na-trumnach/ar/10777652

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku przeprowadzone badania archeologiczne wskazały, że pod ziemią może znajdować się nawet 80 tysięcy szkieletów. - Skala odkryć jest ogromna, zaskoczyła mnie - mówił wówczas prezydent Rafał Bruski.
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, chcąc wykonać w parku część dużej inwestycji i umieścić w ziemi kolektory deszczowe, zwróciły się do archeologa Roberta Grochowskiego o próbne odwierty. Okazało się, że w parku Witosa nigdy nie dokonywano ekshumacji.

Miasto uznało więc, że z szacunku dla zmarłych, zostanie zmieniony projekt zagospodarowania parku. Ustalono, że park będzie pełnił przede wszystkim funkcję miejsca odpoczynku, wyciszenia i pamięci. Elementy związane z historią tego miejsca znajdą się właśnie w centralnej części parku.
Wyniki dodatkowych badań archeologicznych mają być znane pod koniec sierpnia.
- Dopiero po ich analizie będzie możliwe określenie zasad konkursu dotyczącego zagospodarowania centralnej części parku - mówi Marta Stachowiak.

Łączna powierzchnia parku wynosi około 5 hektarów. Został on założony po wojnie na miejscu cmentarza Ewangelickiej Gminy Zjednoczonej. Cmentarz pochodził z roku 1778 i był najstarszym i największym na terenie miasta. Likwidację nekropoli przepro

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska