Żegluga Śródlądowa ma przyszłość, warto kształcić się w tym kierunku, choć w naszym kraju wciąż za mało się w tę dziedzinę inwestuje.
Tę opinię powtarzano po wielokroć na jubileuszowej akademii w Nakle zorganizowanej z okazji 70-lecia placówki, która - jako jedna z dwóch szkół w Polsce - kształci marynarzy żeglugi śródlądowej. Druga taka szkoła - przypominał podczas uroczystości Tomasz Miłowski, starosta nakielski, jest w Kędzierzynie Koźlu. Delegacja z tego miasta przyjechała na jubileusz, podobnie jak delegacje szkół morskich z Kołobrzegu, Gdańska, Darłowa. Witano też w Nakle przedstawicieli firm i stowarzyszeń związanych z żeglugą.
Osiem tysięcy absolwentów
Tyle doliczył się ich w ciągu minionych 70 lat Rafał Woźniak, obecny dyrektor Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Przedstawił historię placówki, której początki sięgają roku 1945. Powstała wtedy w Nakle Publiczna Szkoła Dokształcająca. Była to trzyletnia szkoła ponadpodstawowa dla młodzieży uczącej się zawodu u rzemieślników lub w zakładach państwowych.
Na przestrzeni lat szkoła zmieniała nazwy i stale rozszerzała zakres oferty. Kształciła ślusarzy, blacharzy, hydraulików, mechaników.
Obecna nazwa obowiązuje od 1992 r. Wtedy to placówka przeszła pod zarząd Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej. Utworzono Technikum Żeglugi Śródlądowej. Obecnie organem prowadzącym szkołę jest powiat nakielski.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza święta. W kościele pw. św. Stanisława modlono się w intencji zmarłych pracowników i absolwentów. W szkolnych murach chętni obejrzeć mogli m. in. okolicznościową wystawę, przygotowaną z okazji 70- lecia "Żeglugi". Ustawiono ją w szkolnym holu, tuż przy głównym wejściu do budynku.
Podczas spotkań klasowych można było powspominać, a potem także potańczyć, bo uroczystości zakończył bal absolwenta w restauracji Art Cafe.
Nie tylko pływają po rzekach
Choć Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle znany jest w regionie z tego, że kształci marynarzy to oferta tej placówki jest znacznie bogatsza. O tym także podczas jubileuszu mówiono. Uczą się tu zawodu technicy eksploatacji portów, technicy pojazdów samochodowych, mechanicy, elektromechanicy, ślusarze...
Obecnie zawód zdobywa tu ponad 400 młodych ludzi, nie tylko z powiatu nakielskiego. Zatrudnionych jest 46 nauczycieli oraz 10 pracowników administracji.
Tymczasem do jubileuszu 70-lecia szykują się dwie kolejne szkoły w powiecie - LO w Kcyni (10 października) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie (3 października).