Leszek Orłowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II w Grudziądzu przekonuje: - Jest nam bardzo potrzebna sala koncertowa, ponieważ obecne pomieszczenie nie spełnia warunków. Projekt już częściowo został przeanalizowany przez inżynierów z Centrum Edukacji Artystycznej. Pozostaje nam czekać na decyzję odnośnie rozstrzygnięcia konkursu ministerialnego.
Sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia
Budynek o który miałaby zostać rozbudowa placówka miałby przylegać do obecnego gmachu. Sala koncertowa z niezależnym wejściem zaprojektowana została na 240 osób z dużą sceną. Ponadto miałoby tutaj także znaleźć się kolejnych osiem sal dydaktycznych. Co ważne, będzie też mini studio nagrań i winda. Władze miasta czynią starania żeby wykupić sąsiadującą działkę która stanowiłaby miejsca parkingowe.
- To wszystko pozwoliłoby nam rozszerzenie oferty, a także poprawiłoby komfort nauki zarówno dla nauczycieli jak i dzieci oraz młodzieży - podkreśla Leszek Orłowski.
Co ważne, pozwolenie na budowę już jest. Realizacja tej inwestycji, o ile zyska ministerialne wsparcie, wstępnie szacowana jest na minimum dwa lata.
Prezydent Grudziądza: - Szkoła Muzyczna to prawdziwa kuźnia talentów
- Państwowa Szkoła Muzyczna jest naszą perełką. Perełką, która funkcjonuje od stu lat i jest prawdziwą kuźnią talentów - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Dbamy o nią. Niedawno została odnowiona, a teraz zbiegamy o zwiększenie specjalności w których odbywa się kształcenie oraz jej rozbudowę. Jeśli uda się pozyskać środki na rozbudowę, to powstanie tu cały kompleks kształcący przyszłych wirtuozów.
Na wizytację Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia do Grudziądza przybył Maciej Wróbel, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, który przyznaje: - Szkoła muzyczna potrzebuje większej powierzchni nie tylko koncertowej, ale także powierzchni do nauki gry na instrumentach. Jestem przekonany, że takie miejsce zasługuje na wsparcie.
- Grudziądz inwestuje w kulturę i ma swoje potrzeby. Cieszę się, że możemy z okazji jubileuszu 100-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia patrzeć jak ona się zmienia i rozwija. Aktualnie uczy się tutaj ponad 200 uczniów, a wiemy że chętnych jest więcej. Jeśli zwiększy się liczba sal dydaktycznych i będzie sala koncertowa to z pewnością oferta będzie rozszerzona - zauważa Tomasz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, który wspólnie z wiceministrem Wróblem zwiedzali szkołę muzyczną w Grudziądzu.
Polecamy
Rozstrzygnięcie konkursu ministerialnego na granty na rozbudowę SM w Grudziądzu ma nastąpić do końca kwietnia br. O wyniku będziemy informowali.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Grudziądzu w swojej historii odwołuje się do Instytutu Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu, który w 1924 roku powołało grudziądzkie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. W 1952 roku szkołę tę upaństwowiono co dało początek dzisiejszej Państwowej Szkole Muzycznej - najpierw I stopnia, a od 1978 roku I i II stopnia. Szkoła mieści się w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Grudziądzu.
