- Wylosowaliśmy trzydziestkę szczęśliwców, którzy dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych - za stosunkowo niewielkie pieniądze będą mieli zamontowane solary - zapowiada Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno.
Przeczytaj także: Drogowcy zapewniają fachowe wykonanie. Rzecznik o wątpliwościach wokół remontów w Chełmnie
Gmina Chełmno znalazła się na trzecim miejscu listy rankingowej gmin, które otrzymają dotacje na montaż instalacji do wytwarzania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii.
- Bardzo się cieszę, że się nam udało i znaleźliśmy się wśród zaledwie trzech gmin z całego województwa, której mieszkańcy będą mogli skorzystać z montażu solarów z dotacją - mówi Krzysztof Wypij. - Konkurs ogłosił urząd marszałkowski. Gminni urzędnicy kończą właśnie procedurę wyboru wykonawcy tej inwestycji. W piątek podpiszę umowę z przedstawicielem firmy i liczę, że w poniedziałek ruszą roboty.
O to, aby skorzystać z możliwości zamontowania solarów z unijnym dofinansowaniem ubiegało się bardzo dużo osób.
- Frekwencja bardzo nas zaskoczyła. Na listę, która sporządziliśmy, wpisało się ponad dwieście osób - informuje wójt gminy Chełmno. - Natomiast w tym pierwszym podejściu zaspokoić można było potrzeby trzydziestki. Nie chcieliśmy tym razem przesadzić z ilością solarów, ponieważ okres wykonania tego zadania jest bardzo krótki. Robotnicy mają zaledwie dwa miesiące, ponieważ fundusze pochodzą z poprzedniej perspektywy finansowej - z oszczędności unijnych - i te zadnia trzeba szybko zrealizować, a następnie jak najszybciej rozliczyć.
Unijne dofinansowanie wyniesie 75 procent. Pozostała część kosztów jest po stronie mieszkańców.
- Koszt solarów na jednym gospodarstwie to wydatek około 10 tysięcy złotych - zaznacza Krzysztof Wypij. - Jednak szczęśliwcy zapłacą za to od 1 do 2 tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, ile sztuk będzie trzeba zamontować. Solary te mają służyć do podgrzewania wody w budynku. Mniej jej trzeba podgrzać dla rodziny dwuosobowej niż dla ośmioosobowej. Liczba członków w rodzinie będzie miała więc decydujący wpływ na to, ile będzie paneli i zarazem - jaki koszt poniesie dana rodzina w ramach wkładu własnego.
Montaż kolektorów odbędzie się w okresie od sierpnia do września.
- Z powiatu chełmińskiego z puli dofinansowania z województwa skorzysta jedynie nasza gmina - wskazuje pierwszy w gminie Chełmno. - Starały się o nie jeszcze dwie gminy: Stolno i Unisław. Być może uda im się pozyskać pieniądze z puli środków krajowych. W województwie na ten cel było ich niewiele.
Co zatem zdecydowało, że przy tak wielkiej konkurencji fundusze trafiły właśnie między innymi do gminy Chełmno?
- Przy równej liczbie punktów uzyskanych podczas oceny wniosków decydował dochód na jednego mieszkańca - informuje wójt Wypij.
Najwięcej kolektorów słonecznych zamontowanych zostanie w Klamrach. Szczęście uśmiechnęło się tam do ośmiu osób. Zaspokojone zostaną potrzeby czterech gospodarstw w Kałdusie i w Nowych Dobrach. Robotnicy zapukają też do trzech domów w Dolnych Wymiarach i Wielkich Łunawach.
W razie gdyby ktoś wycofał się, stworzono również listę rezerwową. Znalazło się na niej dziesięć nazwisk.
Czytaj e-wydanie »