Jeden z bardziej oryginalnych powstał na nieszawskim Rynku. Tradycyjnie zbudowali go miejscowi strażacy z OSP. Nie zabrakło więc elementów ze strażackiego wyposażenia, drabin, toporków itp. akcesoriów.
Każda procesja poprzedzona była mszą świętą. Święto Bożego Ciała obchodzone jest zawsze w czwartek, po oktawie Zielonych Świątek. Po raz pierwszy uroczystość tę obchodzono w 1247 r. w belgijskim Liege. Święto ustanowił papież Urban IV. Przygotował w tym celu specjalną bullę, która jednak z powodu jego nagłej śmierci nie została ogłoszona od razu.
Do sprawy tej wrócił po latach papież Jan XXII. Nazwa święta pochodzi z XIII w., gdy ksiądz z Orvieto we Włoszech stracił wiarę. Kiedy odprawiał mszę świętą nie wierząc, że w Eucharystii obecny jest Chrystus, z trzymanej przez niego Hostii popłynęła krew. Bulla Jana XXII nie wspomina o procesjach, ale wiadomo że były one elementem święta już w XIII w. W wieku XV procesje zatrzymywały się przy czterech ołtarzach, symbolizujących cztery strony świata. Przy każdym odczytywano fragmenty Ewangelii.
Z biegiem lat w procesjach zaczęto nosić obrazy i chorągwie. W Polsce święto Bożego Ciała wprowadzono najpierw w diecezji krakowskiej. Od tamtej pory czerwcowe procesje, budowane przez wiernych ołtarze są trwałym elementem tego święta.
W procesjach...
Opr. jm

Procesja w Ciechocinku wyruszyła do czterech ołtarzy ustawionych w centrum miasta.
Wczoraj obchodziliśmy święto Bożego Ciała. We wszystkich parafiach naszego regionu odbyły się procesje. Na trasie procesji parafianie wybudowali ołtarze.