Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju.
To program ogólnopolski, ale nieprzypadkowo w jego realizację włączył się Radziejów. Tu bowiem, podobnie jak w Piotrkowie Kujawskim, egzystowała przed wojną duża społeczność żydowska. Niestety, niewiele już zostało materialnych śladów ich obecności, tym bardziej trzeba zachować pamięć o nich, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.
Na najbliższy poniedziałek i wtorek zaplanowano pierwsze warsztaty, w których weźmie udział grupa uczniów z Zespoły Szkół w Przemystce z opiekunem Mariuszem Będkowskim, ze strony biblioteki uczestniczył w nich będzie Krzysztof Wątrobicz.
Wystawa poświęcona pamięci radziejowskich Żydów w Radziejowie
Podczas warsztatów prowadzonych przez specjalnie przygotowanych edukatorów Forum uczniowie odbędą osobistą podróż związaną z odkrywaniem przeszłości własnego miasteczka - mówi Danuta Wielgosz, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Radziejowie. - Przeprowadzają wywiady z członkami swoich rodzin, przejrzą archiwa, będą rozmawiać z lokalnymi aktywistami, aby zrekonstruować obraz społeczności żydowskiej, która kiedyś żyła w ich miejscowości. To właśnie uczniowie będą przewodnikami i przygotowują wycieczki po miejscach związanych z historią Żydów, przeznaczone dla rodziców, sąsiadów, przyjaciół, także dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Powstaną strony internetowe, uczniowie opracują trasy turystyczne, które udostępniają online, też w lokalnych informacjach
turystycznych.
Mam Pytanie - rozmowa z Magdaleną Mateją o Smoleńsku.