Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie kwestowano na ratowanie przeszłości

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Filip Kowalkowski
Nie przeszkodził deszcz ani brak rąk (parasol był nieodzowny). Setki wolontariuszy kwestowało wczoraj w kilku miastach regionu.

Dziś nikt nie stawia takich nagrobków jak ten, który stoi na mogile zmarłej w wieku 2 lat Irenki Murach. Okaleczony - bo bez głowy - anioł stał się symbolem 18. bydgoskiej kwesty na ratowanie zabytkowych grobów na Cmentarzu Starofarnym.

Dziś Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy liczy zbierane od 25 października do 1 listopada pieniądze (kwesty prowadzono na czterech nekropoliach, na ulicach miasta oraz w Filharmonii Pomorskiej w przerwie koncertu). Czy padnie kolejny rekord?

Rok temu do puszek trafiło ponad 26 tysięcy złotych. Pieniądze wydano z pożytkiem. Odnowiono trzy nagrobki z lat 20.: Franciszka i Julianny Kordowskich, Urszuli Michalskiej z d. Kałużnówny, Tekli i Stanisława Lebińskich. Prace przy czwartym - wieloelementowym pomniku rodziny Tylewskich - będą prowadzone w 2017 r.

TMMB, we współpracy z miejskim konserwatorem zabytków, wytypowało do renowacji kilka nowych nagrobków. Jest wśród nich okazały grób, który znajduje się przy głównej alei Starofarnego. Na razie nie wiadomo, kto jest w nim pochowany.

Kilka dni temu pokazywaliśmy ten pomnik w „Pomorskiej”. Zdaniem pani Krystyny, mieszkanki dzielnicy Okole, grób kryje prochy dzieci (z jednej rodziny), które zmarły w latach 20. XX w.

1 listopada po raz 14. kwestowano na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. W gronie wolontariuszy nie zabrakło znanych torunian, członków Toruńskiego Bractwa Kurkowego, a także marynarzy z okrętu ORP Toruń.

Zobacz również: Jadalny czy trujący. Rozpoznasz te grzyby? [SPRAWDŹ]

Cel tegorocznej zbiórki to odnowienie kwatery zbiorowej rodziny Araczewskich - toruńskich rzemieślników i przedsiębiorców z czasów zaborów i dwudziestolecia międzywojennego.

W centrum obszernej kwatery, na cokole, stoi rzeźba Chrystusa (przykład sztuki sepulkralnej okresu modernistycznego).

Jak informowało miasto, z pieniędzy zebranych podczas tegorocznej kwesty naprawione będzie również ogrodzenie nagrobka Kazimiery Biuszel-Karnickiej (była lekarką-pediatrą), który był odnawiany cztery lata temu.

Od niedzieli do wtorku trwała doroczna kwesta na renowację nagrobków na strzeleńskim cmentarzu. Głównego organizatora zbiórki - Towarzystwo Miłośników Miasta Strzelna - wspierały rzesze ochotników. Zebrane fundusze przeznaczone będą na odnowę tablic i nagrobków osób zasłużonych dla Strzelna i okolicy.

Podczas ubiegłorocznej kwesty pozyskano 3,5 tys. zł. Dzięki hojności osób, które wspierają szczytną ideę ratowania zabytkowych nagrobków, poddano renowacji grób ks. Jędrzeja Kida-szewskiego, a także tablice nagrobne znanych strzelnian.

Trzy dni trwała kwesta w Grudziądzu. W planach jest renowacja grobowca rodziny Kot-łowskich (pochodzi z 1928 r.). Paweł Grochowski, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Grudziądzu, zapowiada też odnowę grobu rodziny Rup-recht z 1913 r. (jeśli wystarczy pieniędzy).

Dotąd - dzięki ofiarności mieszkańców i gości odwiedzających groby bliskich - udało się zebrać ponad 90 tys. zł. Odnowiono kilkanaście pomników m.in. zasłużonych dla Grudziądza rodzin, w tym Jalkowskich.

***
Sprawdź prognozę pogody - kujawsko-pomorskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska