Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę poznasz tajemnice zamku Lipienek

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Pozostałości zamku w Lipienku
Pozostałości zamku w Lipienku Marek Weckwerth

W sobotę 18 listopada Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie za miasto w ramach znanego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 7.15 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 7.30 wyjadą autobusem do Papowa Biskupiego. Trasa wycieczki będzie prowadziła z Papowa Biskupiego przez Wrocki, Dubielno, Lipienek, z zakończeniem w Firlusie i będzie miała ok. 13 km długości.

W trakcie wyprawy uczestnicy obejrzą perełkę architektury gotyckiej – kościół w Papowie Biskupim. Kolejnymi obiektami zwiedzanymi przez uczestników będą ruiny dwóch zamków krzyżackich w Papowie Biskupim oraz w Lipienku. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Jak informuje OM PTTK w Toruniu, Lipienek wzmiankowany był jako gród w 1277 roku. Wówczas wódz Jaćwięgów Skumand zdobył go i spalił. W 1321 roku w drewnianym zamku mistrz krajowy ziemi chełmińskiej Meinhard von Querfurt wystawił przywilej lokacyjny dla miasta Grudziądza.

Na początku XIV wieku Krzyżacy zaczęli wznosić murowany zamek, który przeznaczono na siedzibę wójta krzyżackiego. Z 1374 roku pochodzi wzmianka o 3 działach znajdujących się na zamku w Lipienku. Jest to pierwsza informacja o artylerii na obecnych ziemiach Polski. Siedzibą administracyjną – wójtostwem zamek był od 1325 roku (wójt Fryderyk) do roku 1453, następnie wchłonięte przez komturstwo kowalewskie.

W 1410 roku zamek był czasowo zajęty przez wojska polskie. W 1411 roku został do zamku zaproszony przez ówczesnego wójta Henryka Holda przywódca Towarzystwa Jaszczurczego Mikołaja z Ryńska. Podczas uczty został podstępnie uwięziony i dostarczony do zamku w Grudziądzu, gdzie po kilku dniach bez sądu został ścięty na rynku. W zamian za ułatwienia schwytania Mikołaja wójt Henryk Hold szybko awansował zostając jeszcze w tym samym roku komturem w Radzyniu Chełmińskim, a później w latach 1413-1414 komturem w Toruniu.

W latach 1454-1772 zamek należał do króla polskiego, który w 1466 roku ustanowił siedzibą starostwa niegrodowego. W trakcie wojen szwedzkich zamek zniszczono.

Zamek założony został na wzgórzu nad Jeziorem Kornatowskim. Zbudowano go na rzucie kwadratu ze ściętym pd.-wsch. narożnikiem. Składał się z czterech skrzydeł otaczających wewnętrzny dziedziniec. Brama wjazdowa do zamku znajdowała się we wsch. skrzydle. Cały zamek został otoczony murem oporowym, który poprzedzała mokra fosa. Przed bramą wjazdową od wsch. rozciągało się przedzamcze. Mury zbudowane były w większości z głazów narzutowych z użyciem łamanego granitu. Na zamkowym wzgórzu znajduje się odsłonięta, sklepiona kolebkowo piwnica skrzydła pn. zamku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska