Zawody dawnych sikawek strażackich w Straszewie
Pierwszą taką odrestaurowaną we własnym zakresie sikawkę w powiecie aleksandrowskim mieli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Straszewie, dziś dawny sprzęt mają także w OSP w Kolonii Bodzanowskiej (gm. Zakrzewo) i w Raciążku.
Kilka lat temu dh Stanisław Lewandowski, naczelnik w OSP Straszewo wymyślił zawody z udziałem dawnych sikawek. Impreza rozrosła się do rywalizacji międzywojewódzkiej.
W tym roku zorganizowano już siódme z kolei międzywojewódzkie zawody sikawek konnych i przenośnych. Połączono je z festynem "Ognisty ratownik, gorąca krew" , na którym zabawie towarzyszyła zbiórka krwi. Zebrano jej prawie 11 litrów.
Poza rywalizacja na zawodach zorganizowana no też pokazy. Dwie straszewskie młodzieżowe drużyny (chłopców i dziewcząt) pokazały, że dawny sprzęt im też nie jest obcy. Warszawscy strażacy w strojach historycznych pokazali pracę sikawki parowej z roku 1908.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Po raz pierwszy wielu druhów i publiczność straszewska zobaczyła bojowe...rowery. Przywieźli je Anna Wnukiewicz i Andrzej Kotlicki, reprezentujący Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu. Stare jednoślady ze strażackim oprzyrządowaniem i przyczepionym do jednego z nich wózkiem na małą ręczną sikawkę budziły budziły duże zainteresowanie.
- Jeszcze przed emeryturą zbierałem dawny sprzęt strażacki. W powstałym dziewięć lat temu muzeum wiele eksponatów jest moich - nie ukrywa Andrzej Kotlicki, dawny nauczyciel w Technikum Mechanizacji Rolnictwa.
Anna Wnukiewicz, niegdyś kronikarka OSP, teraz z oddaniem występuje na pokazach ubrana w strój, jaki można zobaczyć na wizerunkach św. Floriana, patrona strażaków. Razem z panem Andrzejem prezentują sprawność dawnej sikawki, przytroczonej do roweru i drobny sprzęt, jak łuczywo, skórzane wiadro czy specjalny płócienny pojemnik.
Tegoroczne zawody w Straszewie wygrała OSP Łęg (Wielkopolska), drugie miejsce zdobyła OSP Ruda Wiczyńska, a trzecie - OSP Skarbia. Wielkopolanie mieli także najlepszą drużynę kobiecą. Na drugim miejscu wśród drużyn kobiecych uplasowała się OSP Lubcza, a na trzecim OSP Straszewo. Wśród drużyn męskich wygrała OSP Skarbia przed OSP Drzycim i OSP Raciążek.
Komisja podsumowała też wyniki drużyn z powiatu aleksandrowskiego; najlepiej wypadła OSP Raciążek, drugie miejsce zajęła OSP Straszewo, a trzecie OSP Kolonia Bodzanowska.
Czytaj e-wydanie »