W jaki sposób uczniowie z poszczególnych drużyn mierzyli poziom hałasu? Otóż jeden uczeń stał nieruchomo, drugi oddalał się i co krok mówił coś szeptem. Okazało się, że w Stronnie nie było już nic słychać na 38 metrze, w Kotomierzu na 34, w Dobrczu na 15, w Strzelcach Górnych na 12, a w Borównie na 9 metrze. Na tej podstawie dowiedli, że najciszej jest w Stronnie.
I powietrze najczystsze
Te badania przeprowadzano kilka razy, by uzyskać średnią.
Uczniowie badali tez poziom zanieczyszczenia powietrza związkami siarki tzw. metodą porostową. W dniu, w którym powietrze było suche, dzieci zrywały liście i naklejały na nie specjalne taśmy.
W ten sposób badano poziom zanieczyszczenia. I znowu okazało się, że najczystsze jest w Stronnie.
Te badania przeprowadzone przez uczniów potwierdzić może każdy, kto zna teren gminy Dobrcz.
Wieś wśród lasów
Stronno leży wśród lasów, drogi służą tylko miejscowym, ewentualnie grzybiarzom i faktycznie jest tu najciszej i powietrze jest tu bardzo czyste.
Uczniowie w tegorocznej edycji sejmiku poszukiwali też w swych miejscowościach pomników przyrody.
Okazało się, że najwięcej ich jest w Strzelcach Górnych.
6 w Strzelcach Górnych
Znacznie mniej, bo tylko 3 pomniki przyrody znaleziono w Dobrczu i tyle samo w Stronnie. Po jednym pomniku mają wsie Borówno i Kotomierz.
Uczniowie projektowali też plakaty na tematy ekologiczne. Znalazły się na nich hasła m.in. "Nie wypalaj traw". "Nie wyrzucaj śmieci do lasu". "Załóż filtry na kominy" itp.
W tegorocznej edycji sejmiku ekologicznego, którego organizatorem był jak zawsze Gminny Ośrodek Kultury, pod hasłem" My mieszkańcy gminy Dobrcz z ekologią za pan brat", zestawy pytań i zadań dla uczniów szkół w Dobrczu, Borównie, Strzelcach Górnych, Stronnie i Kotomierzu przygotowały panie nauczycielki z Dobrcza - Agnieszka Wojna i Violetta Wyrzykowska.
