
PARKING DEPOZYTOWY
Samochód może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy kierowała nim osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

PARKING DEPOZYTOWY
Pojazd usunięty z drogi w trybie art. 50a ust 1 ustawy nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

SAMOCHÓD UŻYTY W CHARAKTERZE BRONI
Samochód może być wykorzystany do celowego wyrządzenia komuś krzywdy. Może to być umyślne potrącenie pieszego lub zepchnięcie innego pojazdu z drogi. O zatrzymaniu i konfiskacie auta decyduje to, czy w wyniku celowego działania ktoś zginął lub został ranny bądź doszło do strat w mieniu. Sąd może orzec przepadek samochodu jako narzędzia przestępstwa.

DOWÓD W SPRAWIE LUB ZABEZPIECZENIE MAJĄTKOWE
Samochód zgodnie z obowiązującym prawem może zostać zatrzymany na mocy postanowienia prokuratura lub sądu, jeśli zostanie uznany za dowód w sprawie lub jako zabezpieczenie majątkowe na poczet nieopłaconej grzywny.
Zgodnie z art. 217 k.p.k. rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu w celu zabezpieczenia kar majątkowych, środków karnych o charakterze majątkowym albo roszczeń o naprawienie szkody należy wydać na żądanie sądu lub prokuratora, a w wypadkach niecierpiących zwłoki - także na żądanie Policji lub innego uprawnionego organu.