Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tucholskiej "Złotnicy "już trzydzieści lat haftują

(jw)
Antonina Olszewska  (z prawej) bierze udział w  różnych imprezach - lokalnych i nie tylko.
Antonina Olszewska (z prawej) bierze udział w różnych imprezach - lokalnych i nie tylko. Janina Waszczuk
Wystawą zespół haftu kaszubskiego uczci jubileusz istnienia.

28 sierpnia w Muzeum Borów Tucholskich będzie wystawa związana jest z jubileuszem 30-lecia zespołu "Złotnica". Do zespołu należy 15 twórców, w tym 10 hafciarek, 3 rzeźbiarzy i 2 plecionkarzy. - Wszyscy jesteśmy też członkami Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego - mówi Antonina Olszewska, szełowa zespołu. - Część twórców dodatkowo należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Od 2006 r. zespołem kieruje Antonina Olszewska. Hafciarki są uczennicami Heleny Grabkowskiej i Stanisławy Betyny. W Tucholi są dwie szkoły haftu: szkoła borowiacka i szkoła tucholska, którą wprowadziła Helena Grabkowska. Charakterystyczne motywy szkoły tucholskiej to kwiat storczyka, róg obfitości, tulipany. Kolorystyka - to odcienie złota i bursztynu.

W 1991 r., doceniając działalność kulturotwórczą Marii Janta Połczyńskiej, zespół "Złotnica" przyjął jej imię.
W 2008 r hafciarki dostały Certyfikat - znak promocyjny marka lokalna Bory Tucholskie w kategorii "haft kaszubski -szkoła tucholska - czepce". W 2012 r. certyfikat taki otrzymali indywidualnie za prace: hafciarka Antonina Olszewska za haft i czepce i rzeźbiarz Robert Baranowski za ptaszki.
- Członkowie naszego zespołu biorą czynny udział w organizowanych konkursach i wystawach. Prace są zawsze wysoko oceniane i otrzymują nagrody - dodaje Olszewska. - Zobaczyć je można w muzeach m.in.: w Chojnicach, Toruniu, Bytowie, w Bydgoszczy. Promujemy borowiacką sztukę i nasz region za granicami Polski: Chicago, Anglii, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji i na Litwie.

Rękodzieło twórców "Złotnicy" jest wysoko oceniane zarówno w kraju , jaki za granicą. Pokazują się na międzynarodowych targach w Poczdamie, w Berlinie, Belgii i Szwecji. Zespół organizuje plenery, warsztaty twórcze w szkołach w Tucholi, Klonowie, Chojnicach iLubni. - Szukamy młodych talentów, i naszych następców wśród dzieci i młodzieży. Głównym celem naszego zespołu jest ochrona tradycji, kultury naszego regionu. Podtrzymywanie i wzbogacanie dziedzictwa kulturowego Tucholi i Borów Tucholskich - podkreśla pani Antonina.
Wystawa jest podsumowaniem trzydziestoletniego dorobku twórców Zespołu Haftu Kaszubskiego "Złotnica".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska