Rozwód to ostateczność w związku, w którym się nie układa. Jeśli mimo podjętych prób para nie potrafi znaleźć porozumienia zapada trudna decyzja o rozwodzie.
Z definicji rozwód to rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego przez sąd na żądanie jednego lub obojga małżonków. Rozwód oprócz śmierci współmałżonka, uznania go za zmarłego i unieważnienia małżeństwa jest jedną z okoliczności kończących małżeństwo [za Wikipedia].
Warto podkreślić, że rozwód można uzyskać tylko ślubu cywilnego. W przypadku ślubu kościelnego rozwód wiąże się tylko z rozwiązaniem małżeństwa w obliczu prawa. Ślub kościelny można jedynie unieważnić, jest to jednak żmudna i trudna procedura.
W 66,6% przypadków powództwo wnosiła kobieta. 80% rozwodów nie kończy się orzekaniem o winie. Prawie cztery razy częściej rozwodzą się mieszkańcy miast niż osoby mieszkające na wsi. Statystyki wskazują, jak dużą grupę wśród rozwodzących się stanowią bardzo młodzi małżonkowie. W 2021 roku 36% rozwodzących się mężczyzn stanowili panowie pomiędzy 25. a 29. rokiem życia, a 44% kobiet panie w wieku 20 do 24 lat.
W tych sytuacjach sąd może odmówić rozwodu. Jest kilka przesłanek
W poniższej galerii sprawdźcie jakie są podstawy aby sąd odmówił rozwodu:
