Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

Jak długo wypłacany jest zasiłek chorobowy
Pracownik dostaje zasiłek tak długo, jak jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Maksymalnie mogą to być 182 dni, czyli sześć miesięcy. Natomiast jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany nie dłużej niż przez 270 dni, czyli dziewięć miesięcy.
Jeśli się okaże, że po tym czasie pracownik nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, wówczas może przejść na świadczenie rehabilitacyjne. Maksymalnie może na nim przebywać 12 miesięcy. Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90 proc. wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia oraz 75 proc. tej podstawy za pozostały okres.
Nie przegap
Uwaga! W przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, świadczenie rehabilitacyjne przysługuje w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
Kiedy ZUS może zabrać zasiłek chorobowy
Są jednak sytuacje, kiedy ZUS może zabrać zasiłek chorobowy osobie przebywającej na zwolnieniu lekarskim. Coraz częściej kontrolerzy nie zastają "chorych" w miejscu zamieszkania lub pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim. Zobaczcie w poniższej galerii na co trzeba uważać, mając zwolnienie lekarskie. Niektórzy są już na celowniku ZUS.