Emerytura to najprościej mówiąc wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne przysługujące osobie ubezpieczonej, która rozwiązała stosunek pracy. Obecnie obowiązujący w Polsce wiek emerytalny to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
Koniecznie zobacz: Takie mogą być zmiany w wieku emerytalnym w Polsce. Trwają dyskusje o wcześniejszych emeryturach
Emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.
Najprostszy przepis na wysoką emeryturę to nie tylko wysokie składki wpłacane na konto emerytalne w okresie zatrudnienia ale praca po osiągnięciu wielu emerytalnego. Każdy rok pracy może nam dać emeryturę wyższą o nawet 15%.
Aż 43 412 złotych brutto - tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce wypłacona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji w marcu 2023 roku. Pobiera ją 86-latek z Sosnowca, który przeszedł na emeryturę po przepracowaniu 62 lat. "Tylko ostatnia waloryzacja podniosła emeryturę seniora rekordzisty o 5 500 zł miesięcznie". Mężczyzna ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy "czystej" pracy, bez zwolnień chorobowych i innych nieskładkowych okresów.
Seniorzy, którzy pracowali w tych zawodach maja najwyższe emerytury
Sprawdzamy, kto może liczyć na najwyższe świadczenie emerytalne. W jakim zawodzie seniorzy mają wysokie emerytury? Wyjaśnienia w poniższej galerii.