
Pracownik kolei
Zgodnie z polskim prawem maszyniści, manewrowi czy ustawiacze nie mogą nosić okularów lub soczewek, a do tego muszą mieć ostrość wzroku co najmniej 0,8. W przypadku większości pozostałych zawodów kolejowych dopuszcza się wady maksimum ± 3 dioptrie.

Zawody wymagające dużego wysiłku fizycznego
Wysoka krótkowzroczność jest przeciwwskazaniem do wykonywania wszelkich zawodów wymagających dużego wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny mógłby spowodować odwarstwienie siatkówki, a w konsekwencji ślepotę. Dlatego cierpiące na to schorzenie osoby powinny wybierać zawody nie wymagające dużego wysiłku fizycznego. To samo dotyczy osób chorujących na jaskrę.
Takie zawody mieszczą się w tej grupie:
- prace budowlane
- prace magazynowe
- sport zawodowy

Zawody, w których wymagane jest znakomite widzenie przestrzenne
Osoby niedowidzące lub widzące znacznie słabiej na jedno oko nie mogą wykonywać zawodów, w których wymagane jest znakomite widzenie przestrzenne, inaczej widzenie stereoskopowe. Wada ta utrudnia obiektywną ocenę szybko zmieniającej się sytuacji wokół pracownika.
Takie zawody mieszczą się w tej grupie:
- pilot
- kierowca

Zawody wymagające wysokiej precyzji
Osoby z wysoką nadwzrocznością nie mogą wykonywać zawodów wymagających wysokiej precyzji. Cierpiący na to schorzenie człowiek bez okularów nie widzi dobrze ani z daleka, ani z bliska. Często chorobą współistniejącą jest astygmatyzm, co dodatkowo pogarsza sprawę.
Takie zawody mieszczą się w tej grupie:
- chirurg
- jubiler