
W miejscach publicznych, w sklepach, marketach i na bazarach powinniśmy zasłaniać usta i nos. Obowiązek noszenia ochrony obowiązuje także osoby pracujące w sektorze usług. Przedstawiciele niektórych zawodów mogą jednak pracować z odsłoniętą twarzą.
Oto lista pracowników, których nie objęły obostrzenia.

Kierowcy autobusów
Kierowcy publicznego transportu zbiorowego i wybrani prywatni przewoźnicy są zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy, jeżeli oddziela ich od pasażerów przesłona uniemożliwiająca bezpośrednią styczność z podróżującymi.
Przykładowo, ust i nosa nie muszą zakrywać osoby prowadzące pojazd w kabinie kierowcy.

Motorniczy
Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnione są osoby prowadzące pojazdy szynowe, których oddziela od podróżnych osłona uniemożliwiająca bezpośredni kontakt. W pociągach motorniczy przeważnie mają oddzielne pomieszczenie przeznaczone na własny użytek. Mogą w nim przebywać bez maseczki czy innej osłony twarzy.

Żołnierze
Ust i nosa nie muszą zasłaniać wybrani żołnierze. Wyjątek obejmuje żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych oraz funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, pod warunkiem, że wykonują oni zadania służbowe i stosują środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.