
Szacuje się, że obecnie ponad pół miliona Polaków ma poważną dysfunkcję wzroku, a ok. 100 tys. jest niewidomych. Niestety, wada wzroku dyskwalifikuje niektóre osoby z podejmowania pewnych zawodów.
Prawo polskie określa konkretnie, jakie parametry wzroku są dopuszczalne w danym zawodzie.
Obostrzeniami objęte są przede wszystkim służby mundurowe. Ale jest szereg innych zawodów, w których krótkowzroczność i dalekowzroczność również są dużą przeszkodą do zatrudnienia.
Jakie to zawody? Sprawdź, czy wada wzroku będzie dla ciebie przeszkodą w podjęciu wymarzonej pracy.

Pracownicy kolei
Zgodnie z polskim prawem maszyniści, manewrowi czy ustawiacze nie mogą nosić okularów lub soczewek, a do tego muszą mieć ostrość wzroku co najmniej 0,8. W przypadku większości pozostałych zawodów kolejowych dopuszcza się wady maksimum ± 3 dioptrie.

Żołnierz
Dla kandydatów na zawodowych żołnierzy dopuszczalna wada wzroku wynosi ±3 dioptrie sferyczne i 1 dioptrię cylindryczną. Ostrość wzroku każdego oka przed korekcją musi być na poziomie co najmniej 0,5.
Wymagania mogą być jednak wyższe w zależności od konkretnej formacji. Na przykład osoby z nawet mniejszą wadą wzroku mogą nie zostać przyjęte do służby w jednostkach specjalnych, desantowo-szturmowych czy jako snajperzy.

Policjant
Dopuszczalna wada wzroku w policji wynosi ±4 dioptrie sferyczne (krótkowzroczność i nadwzroczność – czyli dalekowzroczność) i 2 dioptrie cylindryczne (astygmatyzm).
Policjant może nosić okulary lub soczewki kontaktowe, ale korekcja musi wyrównywać ostrość wzroku do 0,9-1,0 dla obu oczu.
Dopuszczalne jest także nieznaczne upośledzenie rozróżniania barw, o ile zachowane jest rozróżnianie barw podstawowych.