W tych godzinach prąd jest najtańszy
Ceny prądu są coraz wyższe i według ekspertów będą rosły przez kilka najbliższych lat. Najwięcej energii elektrycznej zużywają płyta indukcyjna i piekarnik elektryczny. Kiedy prąd w ciągu dnia jest najdroższy a kiedy najtańszy? Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dostawcy energii mają różne taryfy, które obowiązują w konkretnych godzinach. W których godzinach prąd jest najtańszy?
W niektórych godzinach warto zredukować zużycie prądu, dzięki czemu zaoszczędzimy na opłatach. Na każdy dzień przypada inna pora.
Dostawcy prądu oferują cztery główne opcje:
- Taryfa G11 - stała cena prądu niezależnie od godzin użytkowania; taryfa ta jest zalecana dla niewielkich mieszkań i domów. To dobry wybór dla osób, którym zależy na łatwej kontroli zużycia energii elektrycznej.
- Taryfa G12 - tzw. taryfa nocna, prąd jest tańszy w określonych godzinach dnia i nocy; taryfa ta jest korzystna szczególnie dla osób, które pracują do późna lub po prostu prowadzą raczej nocny tryb życia.
- Taryfa G12w - tzw. taryfa weekendowa, która gwarantuje niższą cenę prądu w weekendy, dni wolne od pracy a także w nocy i w konkretnych godzinach - 13:00-15:00 i 22:00-6:00.
- Taryfa G13 - tzw. oszczędny plus, to taryfa trójfazowa, która dzieli dobę na trzy zasadnicze strefy. Z niższych cen prądu można skorzystać np. od 1 kwietnia do 30 września od poniedziałku do piątku - 13.00-19.00 i 22.00-7.00, od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku - 13.00-16.00 i 21.00-7.00; w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.
Poszczególne taryfy gwarantują niższą stawkę za energię elektryczną w konkretnych godzinach. Spośród dostępnych opcji warto wybrać taką, która najlepiej wpasuje się w nasz tryb życia.
Na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych www.pse.pl publikowane są informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu. Pojawiają się one każdego dnia przed godz. 17:00 i zapowiadają, w jakich godzinach przewidywany jest największy pobór energii elektrycznej dnia następnego. Publikacja danych stanowi jednocześnie apel o zwiększenie oszczędzania energii.
Okazuje się, że w niektórych porach dnia zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe, przez co generuje wzmożone wytwarzanie energii w elektrowniach konwencjonalnych. Jest to w dużej mierze zależne od prognozowanej pogody oraz dyspozycyjności bloków konwencjonalnych. Dzięki takiej informacji wiadomo, w jakich godzinach lepiej powstrzymać się od czynności, które wymagają dużych nakładów energii jak np. pieczenie, pranie, czy odkurzanie.
Kiedy prąd jest najdroższy? W takich godzinach lepiej nie włączać pralki, zmywarki i piekarnika
Kiedy prąd jest najtańszy? Jaka pora dnia jest najgorsza na gotowanie czy sprzątanie? Warto to wiedzieć, aby zaoszczędzić na rachunkach. Korzystając z energii poza godzinami szczytu, można zapłacić nawet o 1/5 mniej!
W tych godzinach nie piecz ciasta, nie myj naczyń i zrezygnuj z prania. "Oszczędzaj prąd w godzinach szczytu" - apelują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
W jakich godzinach prąd jest najdroższy a kiedy w ciągu dnia jest najtańszy? Sprawdź to teraz w naszej galerii:
Informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu publikowane są na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych www.pse.pl - KLIKNIJ TUTAJ
