- Rusztowanie modułowe to jest to. Prawidłowo zmontowane, zapewnia najbezpieczniejszą i wygodną pracę na wysokości - wyjaśnia Andrzej Niciejewski, brygadzista firmy remontowo - budowlanej "Roman Chrzanowski" z Puław. Na co dzień firma wykonuje prace na terenie Zakładów Azotowych "Puławy".
Podczas pokazu w Bydgoszczy pana Andrzeja wspomagali pracownicy: Sławomir Woźniczka i Tomasz Górecki. Teraz, korzystając z funduszy unijnych na promocję bezpieczeństwa pracy, odbywają swoiste tourne po Polsce.
Rusztowanie firmy Layer zamontowane na podwórku przy ul. Warszawskiej pod siedzibą Okręgowego Inspektoratu Pracy (OIP) wykorzystywane jest zwłaszcza w przemyśle. Posiada wiele zalet: jest stabilne, ma dużą nośność (2 KN na 1 m kw.), jest łatwe w montażu i umożliwia budowanie wielopoziomowych ciągów komunikacyjnych. Jeśli mowa o wadach, to wymienić można tylko jedną: jest droższe od standardowego, ustawianego zwykle przy elewacjach. Puławska firma zaprezentowała rusztowanie stalowe, ale w bogatszej Skandynawii stosuje się także aluminiowe - lżejsze i jeszcze droższe.
Mirosław Trojanowski, nadinspektor pracy, szef Sekcji Prewencji i Promocji OIP w Bydgoszczy, przypomina że najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy, w tym zwłaszcza w budownictwie, są upadki z wysokości. Właśnie dlatego inspekcja zorganizowała szkolenie teoretyczne oraz praktyczny pokaz dla 20 pracodawców i firm budowlanych z województwa kujawsko - pomorskiego. Akcja odbyła się pod hasłem "Szanuj życie!".
W tym roku, w naszym regionie odnotowano już 33 wypadki w budownictwie. Ucierpiało 57 robotników. Osiem osób zginęło, a 14 odniosło ciężkie rany