Prace za niespełna 247 tys. złotych prowadzone są przy drodze dojazdowej do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej w Raciniewie. Wykonuje je firma Goja z Grudziądza.
Sprawą gwałtu w Chełmnie lokalna prokuratura się nie zajmie. Dlaczego?
W ramach tej inwestycji droga zostanie utwardzona kostką betonową na całym odcinku liczącym 265 metrów. Nowa jezdnia będzie miała szerokość 5 metrów. Gmina zdobyła na to zadanie dofinansowanie unijne.
Z kolei na prace przy ul. Ogrodowej wybrano już wykonawcę. Zadanie za niemal 596,2 tys. złotych wykona firma Brukop z Bydgoszczy.
- Umowa została już podpisana - mówi Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. - Zgodnie z umową prace mają zostać wykonane do końca września. Wyremontowany zostanie odcinek liczący 470 metrów. Tam, gdzie możemy - robimy ulice z kostki polbruko-wej. Jest bardzo łatwa w demontażu, w razie gdy na przykład trzeba wymienić jakąś rurę w ulicy.
Tak więc zakres prac obejmuje utwardzenie istniejącej drogi - po odwodnieniu - kostką betonową, wykonanie zjazdów, wykonanie chodnika. Droga będzie miała pięć metrów szerokość. Także na to zadanie samorząd zdobył unijne wsparcie.
Gmina czeka na zatwierdzenie dofinansowania przebudowy ul. Dębowej, Modrzewiowej i Jesionowej w Raciniewie.
- W przypadku planowanej przebudowy ulic w Raciniewie nasz wniosek przeszedł pozytywnie weryfikację i zakwalifikował się do dofinansowania w ramach środków Funduszu Dróg Samorządowych - informuje wójt Danielewicz. - Tu dofinansowanie wynosi 65 procent, czyli możemy dostać 1,2 miliona złotych przy kosztorysie opiewającym na 1,9 miliona złotych. Gdy dostaniemy potwierdzenie zagwarantowanego dofinansowania będziemy mogli ruszyć z przetargiem na wyłonienie wykonawcy prac i rozpocząć inwestycję. Dopóki nie mam podpisanej umowy to niepewne. Tu nawierzchnia na pieszojezdni będzie częściowo z polbruku a częściowo z asfaltu.
Ponadto, marszałkowskie wsparcie trafi na planowaną w tym roku przebudowę drogi w Głażewie. Już podpisano umowę o dofinansowaniu.
Sołtys sołectwa Unisław cieszy się z każdej inwestycji w drogi.
- Ważne są przebudowy dróg zarówno w sołectwie, jak i w gminie, bo przecież korzystamy z jezdni w całej gminie - mówi Dariusz Traczyk, który sołtysem jest od lutego. - Przez ostatnie lata dużo dróg jest modernizowanych. Ogrodowa, której remont rusza, była gruntowa, sypana kamieniem . Budują się jednak wciąż nowe domy i tych gruntowych dróg - dojazdowych do nich - przybywa. Niektórzy nawet, kupując działkę, nie zwracają uwagi na to czy do ich posesji jest dojazd. A potem chcieliby, aby gmina od ręki utwardziła nawierzchnię. Tak to nie działa. Teraz bowiem, jak robi się drogi, to robi się zarazem kanalizację deszczową i sanitarną, a to koszty. Ostatnio u nas takim sposobem, profesjonalnie, została zrobiona ulica Kwiatowa.
Sołtys podkreśla, że drogi robią też z pieniędzy sołeckich.
- Za kościołem - droga gruntowa jest właśnie w trakcie naprawy. Chcemy, by można nią było iść pieszo i rowerem jechać, bo to skrót dla wielu osób - dodaje Dariusz Traczyk.
Mistrzostwa Świata Paralekkoatletów w Bydgoszczy.
