Zobacz wideo: Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy

Budynek hydroforni zostanie całkowicie przebudowany. Po starym obiekcie zostają tylko fundamenty.
- Poza modernizacją obiektu hydroforni wymienione zostaną również urządzenia odpowiedzialne za jakość wody - pompy, filtry - mówi Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. - Pierwotnie koszt tego remontu miał wynieść 3,8 mln złotych. Ubiegaliśmy się więc o dofinansowanie do tak oszacowanej wartości inwestycji. Pozyskaliśmy 3,6 mln złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład. W przetargu okazało się, że najtańsza oferta opiewa na ponad 5 mln złotych. Zdecydowaliśmy jednak z radnymi, że zrealizujmy to zadanie. Odzyskamy 1 mln złotych z VAT-u, więc gminę realizacja tej ważnej inwestycji kosztowała będzie 1 mln złotych.
Zadanie wykonuje Metrolog Sp. z o.o. z Czarnkowa w Wielkopolsce. To pierwsze zadanie, które ten podmiot - wyłoniony w przetargu - wykonuje na zlecenie Gminy Unisław. Umowa podpisana została jeszcze w 2022 roku.
- Wykonawca ma czas na realizację zadania do marca, ale chce to zrobić w ciągu dwóch miesięcy. - dodaje Jakub Danielewicz. - Termin nie jest zagrożony.
Jak mówi wójt, prace prowadzone są tak, by wiązały się z jak najmniejszą uciążliwością dla mieszkańców.
- Było wyłączenie hydroforni kilka dni temu w nocy, między godz. 20 a 6 rano. Informowaliśmy wówczas mieszkańców - podkreśla Jakub Danielewicz. - Chcemy, przy okazji realizacji tego zadania, połączyć się z gminą Dąbrowa Chełmińska, aby w razie czego przełączyć się na zasilanie z tej gminy. Staramy się również o takie samo połączenie z gminą Kijewo Królewskie i z gminą Chełmno. Wójt Wypij przychylnie odniósł się do pomysłu. Chodzi o to, by nie było tak, jak podczas pożaru składowiska opon w Raciniewie, że ciśnienie w rurach będzie niskie, ponieważ skierowane jest na gaszenie pożaru. Naszym celem jest zapewnienie komfortu w codziennym korzystaniu mieszkańcom, jak i bezpieczeństwa podczas wielkich akcji gaśniczych.