W 1986 roku, gdy powstał budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, jedna z sal została przeznaczona na kino „Promień”. Na widowni zamontowano ponad 220 foteli. Przez 35 lat mieszkańcy zasiadali w tych w kolorze bordowym. Teraz po gruntownym remoncie widowni, pojawiły się 223 niebieskie, których odcień wybrali sami odbiorcy kultury. Ale nie o samą kolorystykę i styl chodziło. Przede wszystkim o bezpieczeństwo.
- Remont polegał na wybudowaniu nowych stopni. Stare zostały zburzone, a nowe są po to, by odstępy między fotelami, spełniały warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Takie zalecenie były ze strony straży pożarnej, jak i sanepidu. Zamiast drewnianego parkietu mamy tekstylną wykładzinę. Zamówiliśmy i zamontowaliśmy nowe fotele. Poz tym mamy zamontowany nowy system oświetlenia ledowego. To wszystko spełnia teraz wymogi bezpieczeństwa, poprawia akustykę i jednocześnie nasz komfort pracy – mówi Joanna Soja-Tońska, dyrektora ośrodka.
Fotele z PRL-u – z więcborskiego kina „Promień” do warszawskiego „Amondo”
Drugie życie dostały fotele z minionej epoki. Jak już informowaliśmy, placówka wystawiła je na sprzedaż. Kto miał sentyment, mógł sztukę za 50 złotych mieć u siebie w salonie. I jak mówi pani dyrektor, niektóre trafiły w ciekawe miejsca. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na cele statutowe placówki.
- Jesteśmy zadowoleni, ponieważ 170 zostało sprzedanych lub rozdysponowanych do instytucji. Fajne zamówienie było w Warszawie w kinie „Amondo”. To kino stylizowane na lata PRL-u, jest tam też bar i restauracja. Pojechało tam 45 sztuk. Mieliśmy też zamówienie ze szkoły średniej w Kołobrzegu. Tam pan polonista zrobił salę projekcyjną dla swoich uczniów. Cieszę się, że nasze fotele trafiły w ciekawe miejsca – opowiada Soja-Tońska.
Pierwszy etap modernizacji sali kinowej kosztował 582,5 tysiąca złotych, z czego 120 tys. zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Pozostała część sfinansowana została z budżetu gminy i MGOK.
Jak przyznaje szefowa instytucji, w planach jest jeszcze remont sceny: wyposażenia jej w sztankiety do dekoracji, oświetleniowe, ekran kinowy i cały system projekcji cyfrowej, modernizacja jej zaplecza, węzła sanitarnego i zwiększenie pomieszczeń na garderoby, a także rozbudowa studia nagrań.
- Jestem zadowolona z efektów pierwszego etapu, ale wiadomo, że chciałoby się więcej. Potrzeb jej wiele liczonych w milionach złotych. Być może na scenę uda się w tym roku pozyskać fundusze, ponieważ nasz wniosek czeka na rozstrzygnięcie w ministerstwie kultury – zaznacza Joanna Soja-Tońska.
W odświeżonej częściowo sali karnawałowy koncert „To były piękne dni – przeboje ostatnich 10-leci” muzyków z Arte Con Brio podziwiali w niedzielę, 16 stycznia, mieszkańcy Więcborka i okolic. W programie koncertu znalazły się zarówno piosenki z lat dwudziestych i trzydziestych m.in. Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa, hity lat siedemdziesiątych i późniejszych, wykonywane chociażby przez Zbigniewa Wodeckiego czy Elvisa Presley’a. Różnica w odbiorze była odczuwalna – zarówna dla ucha, jak i komfortu siedzenia.
Koncert Arte Con Brio w MGOK w Więcborku - zdjęcia:
