Tradycją jest, że to najważniejsze dla rolników święto, zaczyna się mszą świętą. Tę odprawiono tym razem przy tutejszej świetlicy wiejskiej. W gminnych dożynkach udział wzięli m.in. przedstawiciele powiatowego i lokalnego samorządu.
Edyta Chróśniak ze Smerzyna, wraz z mężem Joachimem, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż, a produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli bydła opasowego. Pani Edyta jest członkinią KGW w Załachowie. Jej specjalnością są wyśmienite wypieki.
Artur Zieliński z Łabiszyna Wsi, gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach, prowadzi od 10 lat. Aktualnie gospodaruje na powierzchni 45 ha. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli bydła opasowego. Natomiast w produkcji roślinnej dominuje uprawa roślin zbożowych.
Święto plonów było doskonałą okazją, by burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek, przypomniał o wyróżnieniu "Wzorowe gospodarstwo rolne", jakie na dożynkach powiatowych w Barcinie powędrowało do Lidii i Macieja Chróśniak z Ostatkowa.
W tej samej kategorii wyróżnienia burmistrz wręczył też innym rolnikom z gminy Łabiszyn. Otrzymali je: Joanna i Paweł Dąbrowscy z Łabiszyna Wsi oraz Agnieszka i Sławomir Niedbalscy z Jabłówka.
W kategorii "Długoletnie prowadzenie gospodarstwa rolnego" wyróżnienia wręczono: Stefanii i Ryszardowi Niemiec z Jabłowa Pałuckiego, Helenie i Janowi Szczechowiczom ze Smogorzewa, Anieli i Henrykowi Majdzińskim z Załachowa oraz Zofii i Stanisławowi Dąbrowskim z Jeżewic.
Urozmaiceniem dożynek w Załachowie były występy artystyczne. Zaprezentowała się młodzież z ŁDK, orkiestra OSP z Łabiszyna i chór klubu seniora "Tulipan".
Czytaj e-wydanie »