Spis treści
Celem badania "Polska wieś i rolnictwo" jest poznanie opinii na temat zmian społeczno-gospodarczych zachodzących na obszarach wiejskich i w rolnictwie oraz instytucji pracujących na ich rzecz. Z badania przeprowadzonego w 2024 roku wynika, że mieszkańcy obszarów wiejskich są „bardzo” lub „raczej” zadowoleni z tego, że mieszkają na wsi, a nie w mieście (łącznie zadowolenie z mieszkania na wsi wyraża 93,2 proc. respondentów, z czego 48,5 proc. to osoby bardzo zadowolone). Inaczej wygląda sytuacja w przypadku mieszkańców miast. Wprawdzie 84,4 proc. chwali sobie życie w mieście, ale „bardzo zadowolonych” jest tylko 28,5 proc. Respondenci z miast znacznie częściej niż mieszkańcy obszarów wiejskich deklarują chęć przeprowadzki - niemal połowa mieszkańców miast rozważa wyprowadzenie się na wieś.
Gęsto na terenach podmiejskich
W Kujawsko-Pomorskiem mieszkańcy miast są w niewielkiej przewadze – stanowią 57 procent ogółu. Z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy wynika, że od kilku lat obserwowany jest spadek ludności w miastach przy jednoczesnym wzroście ludności na terenach wiejskich, zwłaszcza w strefach podmiejskich największych miast województwa kujawsko-pomorskiego, tj. Bydgoszczy (Osielsko, Białe Błota, Dobrcz, Sicienko, Dąbrowa Chełmińska, Nowa Wieś Wielka) i Torunia (Obrowo, Zławieś Wielka, Łubianka, Łysomice, Lubicz i Wielka Nieszawka).
Równocześnie, w skali jedenastu lat, widać ubytek ludności na terenach wiejskich położonych na peryferiach, szczególnie w powiatach: grudziądzkim, rypińskim, włocławskim i radziejowskim.
Miastowi powinni zaakceptować uciążliwości życia na wsi
Strefy podmiejskie są przygotowane na napływ mieszkańców miast, jednak wsie od nich oddalone obawiają się sąsiadów nieprzychylnych produkcji rolnej. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o ochronę działalności rolniczej na terenach wiejskich, w związku z reformą planowania przestrzennego:
- Praca maszyn rolniczych, w tym dużej mocy ciągników, działalność ferm hodowlanych i uciążliwości zapachowe z tym związane czy konieczność pracy w godzinach nocnych wynikającą z sezonowości produkcji, np. w żniwa, to elementy nieodłącznie związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego – przypomina KRIR. - Z tego względu wnosimy o wprowadzenie przepisów zobowiązujących każdego nabywcę nieruchomości na terenach wiejskich do podpisania deklaracji, w której oświadcza on, że jest świadomy takich uciążliwości i akceptuje je jako element życia na wsi.
- Ministerstwu Rozwoju i Technologii znane są problemy dotyczące funkcjonowania zabudowy zagrodowej obok zabudowy mieszkaniowej. W celu wyeliminowania dalszego pogłębiania się opisanych problemów, podjęto działania z zakresu planowania przestrzennego, ograniczające negatywne wzajemne oddziaływania powyższych przeznaczeń - odpisał Łukasz Marciniak, zastępca dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego z MRiT.
W tych strefach nie będzie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
Jeżeli plan ogólny gminy ustali na danym obszarze strefę wielofunkcyjną z zabudową zagrodową, to nie dopuści zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub wielorodzinnej. Podobnie w strefie produkcji rolniczej, zgodnie z którą gmina może wprowadzić zakaz zabudowy. Również strefa otwarta nie obejmuje zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej lub wielorodzinnej.
- Więc już na etapie planu ogólnego gminy jest możliwość rozdzielania wspomnianych przeznaczeń. W tym celu gmina może wykorzystać etap badania uwarunkowań, w tym weryfikację liczby prowadzonych gospodarstw rolnych na terenie gminy oraz etap związany z partycypacją społeczeństwa w sporządzaniu dokumentu (wnioski, konsultacje, uwagi), podczas którego społeczność ma możliwość określenia swoich zamierzeń związanych z określonym obszarem - przypomina Łukasz Marciniak.
