Szkółki powstały w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa. Ich działalność jest finansowana z środków Polskiego Związku Kolarskiego oraz samorządów. Projekt ma budżet na poziomie 490 tys. zł. Pieniądze te pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na ten rok zaplanowano utworzenie 160 szkółek w kraju.
- Treningi w szkółkach są pierwszym etapem na drodze wyszukiwania przyszłego mistrza. Uczestniczyć w nich mogą wszyscy chętni. Najzdolniejsi trafią do kadry szkółki. Dostaną oni rowery, będą mieć dodatkowy, ukierunkowany trening tygodniowo i będą rywalizować w okręgowej lidze kolarskiej. Najlepsi z okręgu trafią do kadry okręgowej szkółek. Otrzymają oni licencję i będą się ścigać w wyścigach Okręgowego Związku Kolarskiego. Nad szkoleniem w okręgach czuwać będą trenerzy koordynatorzy, o sporym doświadczeniu i wiedzy na temat treningu kolarskiego – informuje PZK.
Prowadzeniem zajęć w Rypinie zajmie się Klub Sportowy Cykliści. Trenerem młodych kolarzy jest Tomasz Kalich. Podczas spotkania inaugurującego działalność szkółek, zawodnicy z Rypina i Brzuzego oraz ich opiekunowie odebrali koszulki kolarskie i kaski. Sprzęt przekazał dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Marcin Drogorób oraz wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Kolarskiego Leszek Szyszkowski. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz gmin, w których działają szkółki. Pojawił się burmistrz Rypina Paweł Grzybowski i wójt gminy Brzuze Jan Koprowski. Pod koniec listopada cykliści otrzymają profesjonalne rowery do treningu.
- Na koniec odbył się I Rypiński Rajd Rowerowy. Uczniowie klas IV przejechali 1 kółko po bieżni, a uczniowie klas V i VI dwa kółka. Trzy pierwsze osoby w każdej kategorii otrzymały medale oraz upominki – mówi Aneta Lipińska z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Rypin.
Rajd zorganizował klub Cykliści Rypin.