https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Żninie uczcili dwie narodowe tragedie

(szym)
Kwiaty złożono pod pomnikiem katyńskim przy ul. 700-lecia w Żninie.
Kwiaty złożono pod pomnikiem katyńskim przy ul. 700-lecia w Żninie. Szymon Cieślak
Rozstrzelanie polskich oficerów w Katyniu 75 lat temu oraz piąta rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Żninianie oddali hołd, tym którzy zginęli w obu miejscach.
Obchody zainaugurowała msza św. w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Żninie. Podczas mszy śpiewał chór "Moniuszko".

Żnin. Obchody 75 rocznicy Katynia i 5 rocznicy Smoleńska

Najpierw jednak w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, odbyła się rocznicowa msza. Ks. Stanisław Talaczyński wspomniał o obu wydarzeniach, a także o osobach, które znał osobiście: Tomaszu Mercie oraz Ryszardzie Kaczorowski. Mówił, że jesteśmy im winni prawdę i miłość. Mszę uświetnili śpiewacy z chóru "Moniuszko".

Pod pomnik katyński przy ul. 700 - lecia, uczestnicy wydarzenia przeszli w towarzystwie Żnińskiej Orkiestry Dętej.

-Tak jak było z Katyniem, tak teraz w przypadku katastrofy Smoleńskiej jest więcej pytań niż odpowiedzi-mówił burmistrz Robert Luchowski, a potem odniósł się do delegacji, które przyszły złożyć kwiaty.-Cieszę się, że wśród nas są przedstawiciele Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, że jest inaczej niż w Warszawie. Mam nadzieję, że sposób pojmowania tej narodowej tragedii będzie nas lokalnie łączył, a nie dzielił.
Franciszek Szafrański, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przypomniał między innymi czasy sprzed 75 lat.

-To straszna tragedia mówił.-Budziła się wiosna, świat budził się do życia, a oni autobusami z zamalowanymi szybami byli wiezieni w głąb lasu, gdzie czekały na nich doły, które mieściły tysiące ludzkich ciał. Te groby zasypano, i od tej pory las katyński milczał, ale pamięć przetrwała
Pod odnowionym pomnikiem kwiaty złożyli przedstawiciele instytucji, szkół i organizacji ze Żnina i okolic.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

sami się dołujemy

g
gafke

A wiesz jakie powstanie było największą klęską w dziejach Polski?

Powstanie Platformy Obywatelskiej

?

Upamiętniamy i czcimy tragedie narodowe i klęski. Czy tędy droga?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska