Cierpienie w samotności
Jak przekonują specjaliści, ofiary przemocy domowej najczęściej swoje cierpienie znoszą w swoich czterech ścianach. Nie wiedzą gdzie mogą uzyskać pomoc, czasem nie wierzą, że ktoś jest w stanie pomóc im w znalezieniu wyjścia z trudnej sytuacji. Właśnie dla takich osób organizowany jest - także w Wąbrzeźnie - Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Akcja rozpocznie się w poniedziałek.
- Nie wiedziałem, że odbędzie się taka akcja - mówi Kazimierz Grykałowski, mieszkaniec Wąbrzeźna. - Ja sam nie mam problemów, z którymi musiałbym zwracać się do policjantów, czy prawników, ale na pewno są osoby, którym takie porady mogą być potrzebne.
Bezpłatnie doradzać będą m.in. prokuratorzy, policjanci, pracownicy socjalni, pedagodzy...
Kto może uzyskać pomoc?
- Do komendy może przyjść każdy kto uważa, że jest ofiarą przestępstwa. Poszkodowani otrzymają informacje o przysługujących im prawach. Jeśli będzie taka potrzeba, wskażemy też inne miejsca, w których można szukać pomocy - mówi st.asp. Marek Barański, oficer prasowy wąbrzeskiej policji. Funkcjonariusze będą dyżurowali również poza komendą, m.in. w gminnych punktach przyjęć interesantów oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. W PCPR dyżurować będą także psycholog, pedagog i radca prawny.
Prokuratorzy na dyżurach
Osoby czujące się ofiarami przestępstw z powiatu wąbrzeskiego oraz gminy i miasta Radzyń Chełmiński będą mogły zwrócić się o pomoc do prokuratorów.
- Oczywiście, będziemy czekali na takie osoby - mówi Kazimierz Warnel, prokurator rejonowy w Wąbrzeźnie. - Z doświadczenia wiem jednak, że najczęściej po pomoc zgłaszają się osoby, które mają już prawomocne wyroki.
Trzeba wiedzieć, że specjaliści przyjmujący podczas akcji nie będą pomagali w sprawach, które toczą się przed sądem. Nie podpowiedzą też np. jak uniknąć kary. O terminach dyżurów będziemy informowali na łamach "Pomorskiej".