W ramach "Szkoły sukcesu" uczniowie mają dodatkowe lekcje przedsiębiorczości i języka angielskiego. Końca dobiega właśnie pierwszy etap projektu realizowanego w Zespole Szkół Zawodowych od września.
Młodzież chętnie się uczy
- W projekcie będziemy brały udział przez trzy lata. Zakończy się on w klasie maturalnej - mówią uczennice Aleksandra Dzierżawska i Julia Lewandowska. - Najważniejsze dla nas są dodatkowe zajęcia z języka obcego. Już teraz widzimy efekty:lekcje angielskiego są dla nas łatwiejsze, więcej rozumiemy.
A co z przedsiębiorczością?
- Poruszane są bardzo praktyczne kwestie, potrzebne w życiu. Podczas zajęć z bankowości elektronicznej, jeden z tematów dotyczył przelewów internetowych - opowiadają Ola i Julia.
W "Szkole sukcesu" udział biorą uczniowie II klasy technikum ekonomiczno-hotelarskiego. - W naszej szkole realizujemy wiele różnych przedsięwzięć, ale projektów adresowanych do uczniów technikum ekonomicznego było niedużo, dlatego też zdecydowaliśmy, że właśnie ta klasa weźmie udział w "Szkole Sukcesu" - wyjaśnia Aleksandra Ługiewicz, nauczyciel ZSZ, jedna z koordynatorek projektu.
Angielskiego uczą się zawodowo
Młodzież biorąca udział w projekcie tworzy Szkolne Koło Naukowe. Dwa razy w tygodniu spotykają się na dwugodzinnych zajęciach z języka angielskiego. - Są one nastawione na komunikację. Młodzież doskonali zdobyte wcześniej umiejętności oraz poznaje język zawodowy - dodaje Aleksandra Ługiewicz.
Z kolei tajniki przedsiębiorczości uczniowie odkrywają przez internetową platformę e-learningową. Zadania z ekonomii czy bankowości rozwiązują za pomocą komputera.
- Do tej pory młodzież zmierzyła się m.in. z takimi tematami jak "Konsument na rynku", "Reklama", "Bankowość", "Marketing" - wylicza Aleksandra Goldyszewicz, nauczyciel, jedna z koordynatorek projektu.
Nagrodą będzie wakacyjny wyjazd
Projekt "Szkoła Sukcesu" pozwala uczniom lepiej przygotować się do egzaminu zawodowego i matury. Jednocześnie jest także okazją do rozwijania zainteresowań.
- Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt, widać, że ciekawi ich to co robią - opowiada Aleksandra Goldyszewicz.
Dwójka najbardziej aktywnych uczniów, na koniec roku szkolnego wyjedzie do Trójmiasta na wakacyjny obóz naukowy.
Zwieńczeniem trzyletniej pracy nad "Szkołą Sukcesu" będzie stworzenie "Informatora inwestora" w trzech wersjach językowych.
Projekt jest finansowany ze środków unijnych.