MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2020 w naszym regionie. Atrakcje w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Aż 50 procent naszych rodaków deklaruje chęć wyjazdu na tegoroczne wakacje. Aż 75 procent myśli wyłącznie o wypoczynku w kraju. A w naszym regionie myślimy o wypoczynku w… regionie.

To oczywiście skutek pandemii COVID-19, która zdewastowała branżę turystyczną, ale nie zniechęciła nas do planowania wakacji. Nie mogliśmy usiedzieć w domach już pod koniec kwietnia, gdy zniesiono pierwsze restrykcje ograniczające możliwości przemieszczania się i wchodzenia do lasów.

- Model wypoczynku w bliskiej okolicy ma w tym roku z oczywistych względów zdecydowaną szansę na realizację – mówi Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (K-POT). - Wynika to z naszych niemal codziennych rozmów podczas telekonferencji także z koleżeństwem z innych regionalnych organizacji turystycznych. Odmrażanie gospodarki i generalnie życia społecznego przebiega jednak szybko, więc energicznie przygotowujemy się na otwarcie sezonu. Będziemy zachęcać mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego do wyjazdów w granice regionu pod hasłem „Jak blisko, jak fajnie!”. Akcja ruszy już 1 czerwca.

Akcja skierowana będzie także do mieszkańców ościennych regionów: Pomorza, Wielkopolski, Warmii i Mazur oraz Łódzkiego, bo i oni, skoro mają blisko, mogą do nas przyjechać, zwiedzać te najbardziej znane miejsca i atrakcje, a także odkrywać zacisza, których jest mnóstwo.

1000 PLUS NA WAKACJE. NA CO WYDAMY PIENIĄDZE Z PROGRAMU?

K-POT już teraz zachęca branżę turystyczną do przesyłania linków do ich ofert internetowych. Wpłynęło już kilkadziesiąt propozycji wypoczynku. Już niedługo będzie je można zobaczyć na stronie https://kujawsko-pomorskie.travel

1 lipca ruszy tegoroczna edycja „Paszportu Turystycznego”, czyli akcji zachęcającej do odwiedzania ciekawych miejsc w naszym regionie i uwieczniania tego faktu w rzeczonym paszporcie. Teraz pieczątkę potwierdzającą obecność będzie można „wbić” elektronicznie.

- W paszporcie znajda się opisy 5 subregionów naszego województwa i dwóch największych miast miast, czyli Bydgoszczy i Torunia. Zdecydowanie warto je odwiedzić – ujawnia Agnieszka Kowalkowska.

W lipcu ruszy akcja Polskiej Organizacji Turystycznej „Odpoczywaj w Polsce!”. Kujawsko-Pomorskie zaprezentuje się wraz z Wielkopolską 12 lipca w programie telewizyjnym „Pytanie na śniadanie”.

Wszystko to, co co mówiła Agnieszka Kowalkowska i do czego zachęca, znajduje potwierdzenie w badaniach ogólnopolskich. ARC Rynek i Opinia wykonała na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej badanie na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, z której wynika, że aż 50 procent z nas deklaruje posiadanie planów wyjazdowych i to jeszcze w maju. Głównie mają to być wyjazdy krajowe (75 proc.), zaś co czwarty planowany wyjazd ma być zagranicznym.

Jednak epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany wyjazdowe zdecydowanej większości respondentów - tylko nielicznym (2 proc.) udało się nie zmienić planów, a procent nie wie jeszcze, czy uda im się plany wyjazdowe zrealizować.

Jeśli jednak w najbliższym czasie zostałyby uruchomione obiekty noclegowe (a ostatnio tak się stało), to 30 procent Polaków chciałoby skorzystać w najbliższych tygodniach z wyjazdu turystyczno-wypoczynkowego z minimum jednym noclegiem. Zdecydowana większość tych wyjazdów miałaby być realizowana w kraju (87 proc.), ale co 10 respondent chciałby wybrać się na wyjazd zagraniczny (na razie jest to niemożliwe, bo granice RP są wciąż dla turystów zamknięte).

Wakacje 2020. Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Wakacji, jakie znamy, w tym roku nie będzie. Możemy o tym zapomnieć

Spośród tych nielicznych, którzy chcą wyjechać za granicę (13 proc. deklarujących chęć wyjazdu), większość również marzy o morzu (44 proc.) i górach (21 proc.), a tylko 16 proc. chciałoby wyjechać do innego zagranicznego miasta. Niespełna jedna czwarta planujących wyjazd zagraniczny ma nocować u rodziny lub znajomych, a większość (62 proc.) planuje korzystać z płatnej bazy noclegowej – podobnie, jak w przypadku planowanych wyjazdów krajowych.

Pierwszy w kolejności najważniejszy czynnik brany pod uwagę przez planujących wyjazd zagraniczny, to „mała liczba zachorowań na koronawirusa w odwiedzanym regionie” – ten jest ważny dla ponad 7 na 10 respondentów. Kolejne to: pogoda, atrakcje turystyczne i jakość zakwaterowania.

- Porównując dane z badania z innymi dostępnymi z okresu sprzed pandemii, widać że turyści planujący wyjazdy głównie pragną odpoczynku na łonie natury, a turystyką miejską są zainteresowani w mniejszym niż we wcześniejszych okresach stopniu – podsumowuje Dorota Zientalska z Departamentu Strategii i Marketingu Polskiej Organizacji Turystycznej. - Widoczne jest również zwiększone zainteresowanie osób planujących wyjazdy korzystaniem z płatnej bazy noclegowej, pod warunkiem jej dostosowania do wytycznych i standardów higienicznych. Chcą jechać tam, gdzie będą mogli odpocząć bezpiecznie.

****

Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 13

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska