Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje od składek ZUS w dwóch wariantach. W grę wchodzą nawet trzy miesiące bez składek

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W rządzie nie ma pełnej zgody na wydłużenie wakacji od składek ZUS do trzech miesięcy. Lewica ma słuszne obawy.
W rządzie nie ma pełnej zgody na wydłużenie wakacji od składek ZUS do trzech miesięcy. Lewica ma słuszne obawy. Polska Press
Nawet 5 mln zł mniej może trafić do budżetu państwa, jeśli nowe propozycje wejdą w życie. Rząd rozważa wydłużenie wakacji od składek ZUS nawet do trzech miesięcy. Czy w tym czasie będzie można wystawiać faktury? Czy ten okres będzie wliczał się do emerytury? Samozatrudnieni mają wiele pytań.

Spis treści

Wakacje od składek ZUS przez trzy miesiące?

Ulgi dla przedsiębiorców pojawiały się w kampanii wyborczej, a ich temat nie milknie w pierwszych tygodniach po zmianie władzy. Rządzący zdają sobie sprawę, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw po ostatnich latach wielu wyzwań wymaga realnego wsparcia.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych pojawiły się właśnie założenia nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych, a wśród nich także kwestie związane z wakacjami od składek ZUS:

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego - głosi projekt ustawy.

Takie wsparcie ma być kierowana do wszystkich przedsiębiorców na samozatrudnieniu, niezależnie od formy opodatkowania, której podlegają. Korzystanie z wakacji od składek ZUS ma nie wpływać na uprawnienia do zasiłku chorobowego i będzie podlegało automatycznemu zakończeniu. Przepisy mają zostać uchwalone już w I kwartale 2024 roku.

Dwa pomysły na wakacje od składek ZUS

Projekt przygotowany przez Krzysztofa Hetmana, szefa resortu rozwoju, zakłada możliwość skorzystania przez przedsiębiorców ze zwolnienia ze składek ZUS przez 3 miesiące w każdym roku kalendarzowym. To oznacza nawet 4800 zł oszczędności przy pełnych składkach oraz ok. 1200 zł rocznie przy małym ZUS.

Jak wylicza Gazeta Wyborcza, to oznacza ok. 5 mld zł mniejsze wpływy do budżetu, co powoduje, że nawet w koalicji rządowej nie ma pełnej zgody na takie wsparcie. Lewica w tak sformułowanym wsparciu widzi także inny problem:

Proszę pamiętać, że pracownicy płacą składki ZUS nie w stałej zryczałtowanej formie jak przedsiębiorcy, ale proporcjonalnie do dochodów. Im więc więcej zarobią, tym większe mają składki - sama składka emerytalna to 19,52 proc. pensji. Nie wyobrażam więc sobie, że teraz jeszcze bardziej wspieramy przedsiębiorców kosztem pracowników- mówi polityk Lewicy, cytowany przez GW.

Jego zdaniem Lewica nie zagłosuje za zmianami w tym kształcie. A sprzeciw tej formacji powoduje także, że w rządzie pojawiają się inne pomysły na wakacje od składek ZUS:

  • 3 miesiące wakacji od składek ZUS bez zwolnienia ze składki zdrowotnej i bez wliczania tego okresu do stażu emerytalnego
  • 1 miesiąc wakacji od składek ZUS z możliwością wystawiania faktur i zachowaniem tego okresu do stażu pracy

Ekonomiści podkreślają, że możliwość wystawiania faktur jest konieczna, aby firmy w czasie wakacji od składek funkcjonowały normalnie. W przeciwnym przypadku nowy projekt ulg dla przedsiębiorców będzie niczym innym jak zawieszeniem działalności.

Od kiedy wakacje od składek ZUS?

Wiele wskazuje na to, że na wakacje od składek ZUS poczekamy do 2025 roku. Cały proces legislacyjny zakończy się prawdopodobnie wiosną bieżącego roku, jednak ustawa budżetowa, której treść poznamy już za kilka dni, z pewnością nie uwzględni ewentualnych kosztów wakacji. W grę wchodziłaby zatem nowelizacja budżetu w trakcie roku, jednak bardziej prawdopodobne jest, że zmiany wejdą w życie już w 2025 roku.

Koalicja zamierza jak najszybciej doprowadzić do powrotu przewidywalności w systemie podatkowym, poprzez ustabilizowanie prawa - czytamy w umowie koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Lewicy.

Rząd Donalda Tuska zapowiadał koniec z ustawami pisanymi na kolanie i wprowadzanymi po nocach. W założeniach jest także utrzymanie minimum sześciomiesięcznego vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym. Dla wakacji od składek ZUS, które miałyby być dopracowane w pierwszej połowie roku, realny jest zatem termin wprowadzenia od początku 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wakacje od składek ZUS w dwóch wariantach. W grę wchodzą nawet trzy miesiące bez składek - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska