
Pierwsza - "Śladami naszych przodków w Grodzie Foluszek" była okazją do świetnej zabawy w średniowiecznym grodzie. Na wycieczkę wybrali się uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Bobrowo.
Zobacz koniecznie: Wakacyjna Redakcja jedzie do Tlenia
- Zorganizowaliśmy w sumie pięć wyjazdów, w których uczestniczyło 120 uczniów ze szkół w Bobrowie, Nieżywięciu, Drużynach, Kruszynach i Małkach - informuje Agnieszka Trędowska, prezes Stowarzyszenia.
Lekcję historii poprowadził Jan Majewski, mistrz Bractwa Rycerskiego, który powitał uczniów i przekazał im tuniki i kaptury, w które młodzi uczestnicy mieli się przebrać. Tak przygotowani wzięli udział w zajęciach ze strzelania z kuszy, kursie wylepiania garnków, mielenia zboża na żarnach i pieczenie podpłomyków. Była też nauka fechtunku, posługiwania się narzędziami ciesielskimi i praca w kuźni.
Na zakończenie każda z grup otrzymała okolicznościowe dyplomy, natomiast najlepsi w konkurencjach indywidualnych odebrali medale.
Dla dzieci z Bobrowa i Nieżywiecia udało się ponadto zorganizować wyjazdy do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej "Ekoczar" w Czarnym Bryńsku, który położny jest na terenie Górznieńsko - Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Tym razem z dwóch wycieczek skorzystało ponad 60 dzieci.
- Obie grupy po parku oprowadzała Karolina Witkowska, która mi.n. przybliżyła historię parku oraz opowiedziała o zwierzętach i roślinach jakie można spotkać w tych okolicach. Była to doskonała okazja do pogłębiania umiejętności rozpoznawania gatunków chronionych roślin w środowisku naturalnym bez bazowania wyłącznie na wiedzy książkowej - mówi szefowa Horyzontu.

Przeczytaj również: W sobotę Pieczyska tętniły życiem [foto, wideo]

Uczestnicy wycieczki w czasie spaceru po ścieżce dydaktycznej wykonywali przygotowane wcześniej zadania, słuchali opowiadanych przez panią Karolinę legend oraz z bliska mogli obserwować otaczająca ich naturę, w tym pomnik przyrody Dąb Rzeczypospolitej (o obwodzie 649 cm i wysokości 33 m).
Wyjazdy do Foluszka udało się zorganizować dzięki środkom pozyskanym przez Stowarzyszenie Horyzont z Województwa Kujawsko - Pomorskiego w ramach konkursu dot. wspierania pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą realizowanej przez organizacje młodzieżowe, uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Bobrowo.
Z kolei zajęcia w Czarnym Bryńsku były możliwe dzięki środkom pozyskanym z Gminy Bobrowo w ramach konkursu ofert na Turystykę i Krajoznawstwo.
Czytaj e-wydanie »