
Jakie tłumaczenia płyną z Urzędu Miasta Chełmna. Oczywiście, pandemia!
- Po konsultacjach z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Chełmnie i Komendą Powiatową Policji w Chełmnie zdecydowaliśmy się z Chełmińskim Domem Kultury na wprowadzenie zmian w programie 21. Walentynek Chełmińskich. Brak pozytywnej rekomendacji służb dla realizacji wydarzenia w pełnym wymiarze oraz własne wątpliwości dotyczące możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom sprawiają, że uznajemy tę decyzję za słuszną, odpowiedzialną i dostosowaną do znacznie pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju i zapowiadanego większego jej pogorszenia w nadchodzących tygodniach - informuje Klaudia Peplińska, specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna.
Największe zmiany dotyczą koncertów planowanych na chełmińskim rynku. W nowej wersji programu zespół Muchy i Patrick the Pan wystąpią w poniedziałek (14.02) w Rondzie, a bezpłatne wejściówki będą dostępne od 3 lutego w Rondzie i ChDK. Rezerwacje - pod nr tel.56 686 48 08.
Z kolei koncert zespołu Enej nie odbędzie się.
- Odbędzie się latem - jesteśmy w trakcie ustalania daty wspólnie z zespołem - dodaje Klaudia Peplińska. - W kontakcie pozostajemy także z wystawcami, którzy zgłosili udział w Jarmarku Św. Walentego. Chcemy dowiedzieć się, czy po zmianie kształtu programu i rezygnacji z koncertów na rynku, podtrzymają obecność. Z uwagi na wprowadzenie kształcenia zdalnego nie zostaną zrealizowane warsztaty Alchemia i Amory w Kuchni w ZS CKZ w Grubnie. Dyrekcja szkoły i kuratorium nie przewidują imprez organizowanych przez szkołę w tym czasie. Elementem, który pozostaje są warsztaty kulinarne Alchemia i Amory w Kuchni - Czekolada w roli głównej - warsztaty dla seniorów. Cały program po modyfikacji - w tym bez zmian realizowane m.in. warsztaty, wykłady, spotkania przy relikwii św. Walentego i otwarte zabytki miasta - zostanie opublikowany w przeciągu dwóch dni.
Niedawno, a dokładnie tuż po otwarciu po 2 latach basenu dla mieszkańców, pytaliśmy burmistrza Chełmna, dlaczego w szczycie pandemii otwiera basen, a jeszcze kilka miesięcy temu - gdy nie było tylu zachorowań, jego rzecznik prasowy tłumaczył brak otwarcia pandemią.
- Dlaczego pani specjalistka do spraw komunikacji i promocji powiedziała, że basen zamknięty jest przez Covid, a teraz otwierany jest gdy mamy najwięcej zakażeń? - dziwił się także radny powiatowy Aleksander Peszka, gdy w styczniu basen otwierano.
Zapytaliśmy o to burmistrza Chełmna. Jak tłumaczył to, że gdy zachorowań było niewiele pandemią wyjaśniał zamknięcie basenu, a w szczycie pandemii zdecydował się go otworzyć dla ludzi?
- Nie chcę ustosunkowywać się szczegółowo do zaczepnych pytań pana Peszki. Z basenem sytuacja jest prosta: stan epidemii i modernizacja, remont oraz usuwanie awarii zbiegły się w czasie i spowodowały zamknięcie obiektu. Na chwilę obecną żadna grupa uczniów nie przebywa, jak to wcześniej miało miejsce, na kwarantannie i basen jest technicznie gotowy na przyjęcie użytkowników - tłumaczył Artur Mikiewicz. - Wobec tego podjęliśmy wraz z dyrekcją szkoły decyzję o jego otwarciu przy zachowaniu standardów i wymagań sanitarnych. Jesteśmy w stałym kontakcie z PSSE i w przypadku odpowiednich rekomendacji będziemy działać stosownie do sytuacji zachorowań w naszym mieście.