W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym w Unii Europejskiej powietrzem. Problem przez lata był bagatelizowany, a świadomość, że czas wreszcie zacząć walczyć ze smogiem, dotarła chyba do polskich samorządów stosunkowo niedawno.
Program LIFE to jedyny instrument finansowy Unii Europejskiej, który jest poświęcony wyłącznie dofinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Projekt „Czy wiesz czym oddychasz?” jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z budżetów własnych uczestników projektu.
Liderem projektu jest Uniwersytet Wrocławski, który przeprowadza badania ankietowe dotyczące świadomości ekologicznej mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.
Tematyka ankiety dotyczy jakości powietrza - znajduje się w niej kilkanaście pytań związanych m.in. z odpowiednimi działaniami informacyjnymi w zakresie czystego powietrza. Znajdują się także pytania o znajomość typów zanieczyszczeń oraz ich wpływu na nasze życie i zdrowie.
Ankieta jest anonimowa. Odpowiedzi można wysyłać do 15 stycznia. Następnym krokiem będzie powstanie specjalnego raportu z wynikami, a badania ankietowe będą powtarzane co roku, aby sprawdzić, czy świadomość społeczeństwa na temat ekologii rośnie.
https://pomorska.pl/bydgoszcz-walczy-ze-smogiem-wegiel-nie-jest-mile-widziany/ar/c1-14610181
Pierwszym partnerem projektu jest Politechnika Wrocławska z Wrocławskim Centrum Sieciowo -Superkomputerowym. Drugim partnerem jest Bydgoszcz.
W mieście od pewnego czasu realizowane są rozmaite projekty ze środków lokalnych, narodowych oraz europejskich poprzez: wymianę systemów grzewczych, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, działań KPEC, poprzez wspieranie programu „Czyste powietrze”.
Jeszcze sporo zostało jednak do zrobienia. Na przykład do wymiany zostało jeszcze ponad 20 tysięcy kopciuchów. W straży miejskiej od października pracuje specjalna komórka, która kontroluje, czym mieszkańcy palą w piecach.
- Ten potencjał został zauważony przez lidera projektu i Bydgoszcz stanie się terenem badawczym, na którym zostaną rozmieszczone dodatkowe czujniki zbierające dane o jakości powietrza, a także zostanie przeprowadzona informacyjna kampania społeczna - informują w urzędzie miasta.
