Waloryzacja emerytur 2021 - kwotowo-procentowa. Tyle dostaną w marcu emeryci i renciści [4.01]

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Archiwum/Jolanta Zielazna
Waloryzacja emerytur 2021. Nie mniej niż około 40 zł "na rękę" podwyżki, a może nawet więcej, mają dostać emeryci i renciści w marcu przyszłego roku. Wyższa będzie też tzw. trzynasta emerytura.

Zobacz wideo: Jak sobie podwyższyć emeryturę?

W marcu 2021 roku waloryzacja emerytur ma być mieszana, kwotowo-procentowa. Wyższa będzie też tzw. trzynasta emerytura.

Najniższa emerytura ma wzrosnąć do 1250 zł.

Rząd pokazał projekt dotyczący przyszłorocznej waloryzacji emerytur. Został skierowany do konsultacji społecznych. Najniższa emerytura ma wzrosnąć do 1250 zł (wszystkie kwoty podajemy brutto). Oczywiście, gwarantowane kwoty dotyczą osób, które spełniają warunki stażowe.

Tyle samo, co najniższa emerytura wynieść ma:

  • najniższa renta z powodu całkowitej niezdolności do pracy
  • renta rodzinna
  • renta socjalna
  • tzw. emerytura matczyna.

Najniższa renta z powodu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937,50 zł. Kto pobiera emeryturę częściową ma liczyć na minimum 25 zł brutto więcej. Świadczenie przedemerytalne ma wynieść 1260,99 zł.

Zmieni się też próg dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, otrzymujących tzw. 500 plus. Świadczenie razem z dodatkiem nie będzie mogło przekraczać 1750 zł brutto.

To Cię może też zainteresować

Poniżej 1302 zł dostaną więcej

Waloryzacja świadczeń obejmuje m.in. 8 mln 215 tys. emerytów i rencistów ZUS i służb mundurowych, ponad 1 mln emerytów i rencistów KRUS, 286,5 tys. osób pobierających renty socjalne, 19 tys. osób otrzymujących tzw. emerytury matczyne.

Na gwarantowanych 50 zł podwyżki skorzystają osoby, które dostają emerytury i renty niższe niż 1302,08 zł miesięcznie. Wzrost ich świadczeń będzie wyższy niż wynikałoby to ze wskaźnika waloryzacji, prognozowanego na 103,84 proc. Jaki będzie w rzeczywistości dowiemy się w lutym 2021, gdy znana będzie zarówno tegoroczna inflacja, jak i realny wzrost płac.

Waloryzacja będzie też miała wpływ na wysokość emerytalnej "trzynastki", bo jest ona równa minimalnej emeryturze, czyli będzie to 1250 zł brutto. Przy waloryzacji wynoszącej 103,84 proc. (łącznie z wypłatą "trzynastki) łączny koszt to 9,6 mld zł. Jeśli podwyżka okaże się wyższa potrzebne będą jeszcze 54 mln zł na świadczenia emerytalno-rentowe i 42 mln na wyższą "trzynastkę".

Podwyżka emerytur i rent może być wyższa

Ministerstwo rodziny zastrzega, że jeśli wskaźnik waloryzacji przekroczyłby 104,16 proc., to emerytury i renty wzrosną według wskaźnika. Będzie to korzystniejsze, bo wówczas minimalna gwarantowana emerytura byłaby wyższa niż 1250 zł.

Przypomnijmy, że wiosną w Aktualizacji Planu Konwergencji rząd zapisał wskaźnik waloryzacji 102,8 proc. Zastrzeżenie w ustawie waloryzacyjnej może oznaczać, że rząd spodziewa się inflacji, a co za tym idzie także waloryzacji wyższej od prognozowanych 103,84 proc. - Sytuacja jest bardzo trudna do przewidzenia, skomplikowana, bo do tej pory nie znaliśmy sytuacji "wyłączenia" gospodarki - podkreśla dr Marek Zuber, ekonomista. - Należę do tej grupy, która uważa, że ceny będą rosły, choć NBP od dwóch lat prognozuje spadek, a rząd na początku wiosennego lockdownu mówił o deflacji.

Ekonomista przypomina, że NBP dodrukował już 100 mld zł (robią to także banki centralne w innych krajach objętych pandemią), a to napędza inflację. Wpływ na naszą gospodarkę mają też decyzje rządów innych krajów walczących z pandemią, na co z kolei nie mamy wpływu. - Uważam jednak, że inflacja będzie raczej wyższa niż niższa i dobrze, że na wszelki wypadek rząd zabezpiecza się takimi zapisami - uważa dr Zuber. - Ale to wcale nie oznacza, że to najbardziej możliwy scenariusz.

Problematyczny jest też realny wzrost płac. Po kilku latach nieustannego wzrostu w tym roku pojawiły się miesiące, gdy zarobki realnie malały. - Teraz znowu rosną, ale pogarsza się sytuacja na rynku pracy - mówi Marek Zuber. - Rządowe "tarcze" opóźniają zwolnienia pracowników, ale sytuacja na rynku pracy pogorszy się.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie