Stołeczna firma zaproponowała najniższą ofertę - 69,78 mln zł, czyli prawie 1,4 mln zł mniej niż na to przedsięwzięcie zarezerwował Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Do przetargu zgłosiło się też konsorcjum firm z Torunia "Marbud Grupa Budowlana" (wyceniło zadanie na 71,73 mln zł) i spółka Eiffage Budownictwo Mitex z Poznania (78,5 mln zł). O zwycięstwie Mostostalu przesądziła najniższa cena, która była głównym kryterium branym pod uwagę przez uczelnię.
Teraz konkurenci mają 10 dni na składanie protestów do wyniku przetargu. Jeśli tego nie zrobią, uniwersytet podpisze umowę z warszawiakami. W przygotowanie projektu i budowę gmachu dla humanistów, który wyrośnie tuż przy Wydziale Prawa i Administracji w miasteczku uniwersyteckim na Bielanach, będzie zaangażowanych kilka firm. Mostostal będzie współpracować z firmą DB Projekt, hiszpańską Acciona Infraestructuras oraz Autorską Pracownią Architektury Kuryłowicz & Associates, którą kieruje znany architekt prof. Stefan Kuryłowicz. Projektant ma na swoim koncie wiele projektów m.in. siedzibę LOT-u, Fuji Film Polska, a także fabryk, biurowców, osiedli mieszkaniowych, centrów handlowych oraz kościołów. Kuryłowicz w Toruniu ma też projektować Bramę Jakubską - kompleks, jaki Libra Project chce postawić na terenach po Tormięsie.
Prace ruszą po wakacjach?
Harmonogram inwestycji jest już ustalony. Architekci będą mieć ok. 3-4 miesiące na opracowanie projektu budowlanego. Budowa gmachu może ruszyć najwcześniej na przełomie sierpnia i września br. - Projekt wykonawczy będzie mógł powstawać już po rozpoczęciu robót - mówi Jerzy Myszkowski, kierownik działu inwestycji UMK.
Wygląd obiektu nie będzie jednak odbiegać od koncepcji, jaką wcześniej łącznie z programem funkcjonalno-użytkowym przygotowała firma Innova Cosulting. Istotne zmiany w projekcie mogą być potraktowane jako naruszenie warunków przetargu.
Obiekt ma zostać oddany do użytku do 30 czerwca 2011 r. Następnie w lipcu do budynku zacznie się przeprowadzać wydział nauk historycznych - tak, aby nowa siedziba służyła dla studentów i naukowców już od inauguracji roku akademickiego 2011/2012.
Inteligentny budynek
Collegium Humanisticum będzie nowoczesnym obiektem. - Zostanie zamontowany w nim zamontowany tzw. system BMS, który ma monitorować m.in. system alarmowy, klimatyzację i wentylację - mówi Myszkowski. - Takie zarządzanie budynkiem będzie generować spore oszczędności w jego eksploatacji.
W pierwszym etapie inwestycji powstanie moduł dydaktyczny oraz jeden segment wydziałowy - w przyszłości powstaną trzy kolejne. W pierwszej z części obiektu powstanie 11 sal wykładowych, w tym jedna wielopoziomowa na 300 osób, 31 seminaryjnych oraz dwukondygnacyjna biblioteka. Inwestycja będzie finansowanie nie tylko ze środków UMK, ale także z dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego (42,3 mln zł), miasto oraz ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego.
