https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma chętnych firm, by zająć się przebudową systemu energetycznego w szpitalu w Grudziądzu

Aleksandra Pasis
Długi szpitala na koniec 2024 roku (najbardziej aktualne dane prezentowane na sesji w kwietniu 2025 roku) sięgają ponad 561 mln zł!
Długi szpitala na koniec 2024 roku (najbardziej aktualne dane prezentowane na sesji w kwietniu 2025 roku) sięgają ponad 561 mln zł! Jakub Keller
Po ogłoszeniu przetargu na to zadanie okazało się, że nie wpłynęła żadna oferta. Co dalej? - Postępowanie zostanie powtórzone - mówi Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.

W ramach przetargu miała zostać opracowana dokumentacja na przebudowę systemu energetycznego w budynkach szpitala. Postępowanie także obejmowało pełnienie nadzoru nad tą inwestycją. Całość przedsięwzięcia miała zostać zrealizowana w ramach przystosowania infrastruktury gminy - miasta Grudziądz do zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

Na zadanie to zabezpieczono 738 tys. zł. Pierwotnie przetarg miał zakończyć się w kwietniu br. Datę przesunięto na początek maja. Jak wówczas uzasadniał Karol Piernicki, zainteresowane firmy zgłaszały się, ale były zapytania i stąd by na nie odpowiedzieć, datę odroczono. I niestety, nikt nie zdecydował się na złożenie oferty.

Zapytaliśmywładze miasta o toczy to, że nie ma chętnych do realizacji inwestycji w szpitalu może być podyktowane gigantycznymi długami lecznicy, choć co warte jest podkreślenia ogłaszającym przetarg jest gmina - miasto Grudziądz, a nie szpital.

- Sytuacja finansowa szpitala nie ma na to wpływu, gdyż to miasto jest płatnikiem w przypadku tej inwestycji, a nie szpital i długi lecznicy nie powinny odstraszać potencjalnych zainteresowanych realizacją tego zadania - mówi Karol Piernicki.

Z danych - z końca roku 2024 - zaprezentowanych podczas sesji 30 kwietnia wynika, że dług szpitala sięgnął ponad 561 mln zł! W tym:

  • kredyty i pożyczki: ponad 251 mln zł

  • zobowiązania wymagalne: ponad 146 mln zł

Przypomnijmy, że w wywiadzie dla "Pomorskiej" prezydent Maciej Glamowski podkreślał, że jedne z wyzwań jakie stawiane są samorządom to te, związane z ochroną ludności i obroną cywilną. "To sprawiło, że zmieniają się priorytety, w tym także inwestycyjne" - mówił prezydent Grudziądza.

Jak tłumaczył Maciej Glamowski, ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej nakłada zadania związane z infrastrukturą krytyczną, a do takiej ma zaliczać się grudziądzki szpital. - W tym zakresie przygotowujemy kilka projektów - dodawał prezydent Glamowski.

W ramach dokumentu dotyczącego strategicznej roli szpitala w świetle zadań obronnych został opracowany zakres działań obejmujący m.in.:

  • modernizację budynków szpitala przy ul. Rydygiera w zakresie wzmocnienia stropów na poziomie „minus jeden” (chodzi o podziemia) oraz zachowania ciągłości funkcjonowania szpitala na wypadek zdarzeń niepożądanych z uwzględnieniem modernizacji systemu energetycznego naszej jednostki (nie wpłynęła żadna oferta, o czym piszemy wyżej)

  •  adaptację pomieszczeń w celu przystosowania do stałego pobytu pacjentów (poziom „minus jeden”)

  •  modernizację kuchni szpitalnej

  •  utworzenie centrum szkoleń medycznych i medycyny taktycznej (zakres obejmuje przebudowę oraz wyposażenie centrum)

  •  budowę parkingu dla kołowego transportu ciężkiego z możliwością adaptacji na potrzeby alternatywnego lądowiska dla śmigłowca wojskowego.

Co ważne, projekty te szacowane są na ok. 120 mln zł. - Mam nadzieję, że w tym roku uda się pozyskać środki - mówił prezydent Glamowski w wywiadzie dla "Pomorskiej", który można w całości przeczytać w poniżej.

od 7 lat
Wideo

Cezary Tomczyk o drugim mieszkaniu Nawrockiego

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska