Zlokalizowana w samym centrum Warszawy PKO Rotunda od pół wieku stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli stolicy i popularne miejscem spotkań. Po przeprowadzeniu kompleksowej rewitalizacji PKO Bank Polski otwiera nową, trzykondygnacyjną PKO Rotundę w ramach obchodów 100-lecia swojego istnienia. Nowością jest otwarta dla wszystkich Strefa Spotkań na poziomie +1, gdzie można skorzystać z oferty kawiarni, odpocząć, popracować albo wziąć udział w ciekawym wydarzeniu.
- Na pewno jest to obiekt, który nie jest sztampowy, tradycyjny. Wymagał wiele wysiłku, uwagi, zaangażowania na etapie projektowanie, jak i również na etapie wykańczania aby spełnić wszystkie wymogi nie tylko od strony piękna architektonicznego ale również czegoś co było naszym ważnym wyzwaniem, którego dotrzymaliśmy, czyli żeby Rotunda była nowoczesnym budynkiem spełniającym wymagania projektowania z wymogami różnych kwestii związanych z ochroną środowiska- powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
Bank podjął decyzję o rewitalizacji ze względu na zły stan techniczny budynku. Projekt nowej PKO Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta.
- Myślę, że najciekawszą rzeczą w tym budynku na c o chciałbym, żebyście Państwo zwrócili uwagę jest konsekwentne podejście banku inwestora do realizacji tego projektu. Rzadko zdarza się, żeby konkursy architektoniczne były realizowane w ten sposób i jednocześnie za konkursem szła w ślad realizacja. Nowatorstwo w tym budynku to nie tylko geometria, złożoności, technologia i wyeksponowanie elementów funkcjonalnych, to przede wszystkie inne niż zazwyczaj podejście do przestrzeni bankowej- mówi Bartłomiej Gowin, pracowania architektoniczna Gowin&Siuta.
Nowa Rotunda jest nie tylko siedzibą banku, ale także otwartą dla wszystkich i przyjazną przestrzenią. Projekt nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza, zrealizowanego w 1966 roku, i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny wewnątrz budynku. Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Budynek zachował dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu.
Budynek Rotundy był częścią Ściany Wschodniej wybudowanej w latach 1960–1969. 15 lutego 1979 budynek został zniszczony w wyniku wybuchu gazu. Zginęło wówczas 49 osób, a 110 zostało rannych. Odbudowy dokonano w szybkim tempie – pod koniec października Rotunda została ponownie oddana do użytku.
