Organizują ją, pod patronatem "Gazety Pomorskiej", Fundacja Rzeczpospolita Polska Nasza i Starostwo Powiatowe w Chełmnie. Początek - o godz. 10, w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Chełmnie, przy ul. Świętojerskiej 3.
Porozmawiają o rozwoju regionu
Krystyna Iwańska, aołtys Starogrodu przyznaje, że ucieszyła ją nowa inicjatywa i chętnie przyjęła zaproszenie. - Wybieram się na nią, ponieważ jestem ciekawa, jak to wyjdzie - mówi Krystyna Iwańska. - To coś nowego, ciekawego. Każde sołectwo jest inne. Niby mieszkamy w jednym rejonie, ale nawet jak obserwuję ościenne sołectwa, to funkcjonują inaczej niż Starogród. Będzie to na pewno okazja do wymiany doświadczeń, poglądów. Poza tym, wystawimy stoisko z produktami lokalnymi, do których należą starogrodzko-marcinowskie rogaliki,, soczkami z ziół leczniczych czy swojski chleb ze smalcem.
- Mieliśmy pomysł, aby zorganizować konferencje w miastach wojewódzkich - mówi Bogusława Szymańska, prezes zarządu Fundacji Rzeczpospolita Polska Nasza. - Podczas spotkania w Toruniu okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, że zeszliśmy piętro niżej i organizujemy je w powiatach. Zapraszamy samorządowców, sołtysów, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Tematy będą dotyczyły działań w regionie.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Konferencja, w której udział jest bezpłatny, podzielona zostanie na trzy części. Najpierw samorządowcy będą odpowiadać na ważne pytania, dotyczące tego, co robią w gminach, by mieszkańcy chcieli tu zostać a przedsiębiorcy rozwijać się. To okazja, aby pochwalić swój region, pokazać jego możliwości.
W drugiej odsłonie będzie okazja obejrzeć potencjał gmin. W sali wystawiać będą się ze swoimi produktami reprezentacje wszystkich gmin naszego powiatu.
- Będą mogli pochwalić się swoimi atutami kulturalnymi, rzemieślniczymi, rękodziełem, kulinariami - wymienia Bogusława Szymańska. - Będzie okazja obejrzeć, skonsumować. Uczestnicy konferencji będą mieli z kolei okazję do poznania się, porozmawiania, wymiany kontaktów, zawrzeć znajomości biznesowe. Natomiast w trzeciej części sołtysi z sołectw powiatu porozmawiają między innymi o cyfryzacji w województwie kujawsko-pomorskim.
"Klucze" dla sołtysów
Prezes fundacji podkreśla, że realizują program Rzeczpospolita Cyfrowa - pionierski w naszym województwie.
- Na zakończenie konferencji, sołtysi z powiatu chełmińskiego otrzymają "klucze" umożliwiające założenie darmowego profilu na "Portalu o Polsce" - zapowiada Bogusława Szymańska. - Sołtysi będą mogli się zalogować, prowadzić strony sołeckie. One wszystkie wyglądają identycznie. Sołtysi zostaną przeszkoleni, od ich inicjatywy zależy co będzie na tych stronach.
- Starostwo organizuje różne spotkania, podczas których spotykają się sołtysi, ale nigdy nie są to imprezy w aż tak dużym gronie. Stąd warto tam dzisiaj tam być - zachęca do udziału sołtys Starogrodu.