Spis treści
Pedagog specjalny w roku szkolnym 2024/2025
Od roku szkolnego 2022/2023 trwa wdrażanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Jednym z elementów jest zwiększenie obecności specjalistów w placówkach oświatowych. Już od dwóch lat pedagog specjalny musi być obowiązkowo w każdej szkole. Od 1 września 2024 r. etaty dla specjalistów się zwiększają.
I tak dyrektor szkoły, w której uczy się ponad 101 uczniów, będzie musiał obsadzić minimum dwa etaty dla specjalistów (a więc nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych), a także 0,2 na każde kolejne 100 dzieci. Jeszcze w ubiegłym roku w tym przypadku trzeba było zatrudnić specjalistę lub specjalistów na minimum 1,5 etatu.
Może cię zainteresować: Zmiany w etatach dla specjalistów od września 2024. Ilu specjalistów trzeba będzie zatrudnić w roku nowym roku szkolnym?
To ważna informacja dla dyrektorów szkół, którzy muszą spełnić wymagane normy i zatrudnić psychologów czy pedagogów specjalnych.
Kwalifikacje pedagoga specjalnego po 2026 i dziś
Zgodnie z rozporządzeniem regulującym kwestię zatrudniania pedagoga specjalnego w szkole, wciąż obowiązują przepisy przejściowe, które zakładają, że stanowisko pedagoga specjalnego może objąć osoba, która ukończyła:
- studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej lub
- zakład kształcenia nauczycieli w specjalności pedagogika specjalna, lub
- kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej.
Wkrótce się to zmieni, a dokładnie od 1 września 2026 r., dlatego nauczyciele, którzy chcą wciąż pełnić tę funkcję, już teraz muszą się doszkalać. Kiedy miną przepisy przejściowe, w szkołach i przedszkolach będą mogły uczyć osoby, które mają ukończone jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku:
- Pedagogika specjalna w dowolnym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- na którym jest realizowane wyłącznie kształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela, w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
- logopedia i posiada przygotowanie pedagogiczne.
Przeczytaj także: Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Te dni są wolne od szkoły
Ponadto funkcję pedagoga specjalnego będzie mogła spełniać osoba, która ukończyła:
- studia pierwszego i drugiego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, logopedii, pedagogiki korekcyjnej (terapii pedagogicznej) lub wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na kierunku innym niż pedagogika specjalna i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
- studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku, na którym jest prowadzone kształcenie w zakresie pedagogiki, i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie edukacji włączającej, lub
- studia drugiego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na kierunku pedagogika specjalna, na podstawie § 39 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów [pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna lub pedagogika specjalna na studiach drugiego stopnia – do dnia zakończenia ostatniego cyklu kształcenia rozpoczętego przed dniem 1 października 2022 r.], w dowolnym zakresie i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
- studia prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. w zakresie pedagogiki specjalnej i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
- studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. w zakresie pedagogiki i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła: studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej lub zakład kształcenia nauczycieli w specjalności pedagogika specjalna, lub kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej.
Brak specjalistów w szkołach. Czy znajdą się chętni?
W związku ze zwiększeniem wymaganej liczby wakatów dla psychologów czy pedagogów specjalnych w szkołach, wśród ofert prac dla nauczycieli, to właśnie te profesje znajdują się wśród najliczniej poszukiwanych.
Pod koniec lipca – jak wynika z danych opracowanych przez Roberta Górniaka, autora profilu „Dealerzy Wiedzy” – to właśnie psychologów i pedagogów brakuje najbardziej. Odpowiednio 3 638 oraz 2 696 wakatów. Najwięcej psychologów brakuje w woj. małopolskim (482), a pedagogów – w woj. mazowieckim.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.ObserwujStrefaEdukacji.pl!
Źródło: rozporządzenie ministra edukacji i nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Dominika Kulczyk zszokowała gapiów! Milionerka rzuciła się do dzikiego tańca ZDJĘCIA
- Syn Steczkowskiej poszedł na szkolenie wojskowe. Ciągnął walizkę po piachu
- 78. rocznica urodzin Krawczyka. Przyjaciel zdradza, czego ŻAŁOWAŁ najbardziej
- Co się dzieje z Kayah?! Artystka bardzo podupadła na zdrowiu. Porusza się o kulach