Ważna zmiana dla emerytów i rencistów od września. Te osoby mogą nawet stracić świadczenie!

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Od 1 września 2021 emeryci i renciści mogą dorobić mniej do swojego świadczenia. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2021 do 30 listopada 2021 roku. Przekroczenie limitu może skutkować nawet zawieszeniem świadczeń z ZUS!
Od 1 września 2021 emeryci i renciści mogą dorobić mniej do swojego świadczenia. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2021 do 30 listopada 2021 roku. Przekroczenie limitu może skutkować nawet zawieszeniem świadczeń z ZUS! pixabay.com
Od 1 września weszły w życie ważne zmiany dotyczące emerytów i rencistów w Polsce. Zmieniły się limity, do których można dorobić do emerytury. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2021 do 30 listopada 2021 roku. Przekroczenie limitu może skutkować zmniejszeniem a nawet zawieszeniem świadczeń z ZUS!

Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów.

Zmiany dla emerytów i rencistów od września 2021

Od 1 września 2021 emeryci i renciści mogą dorobić mniej do swojego świadczenia.

Emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści mogą dorabiać do swojego świadczenia, ale obowiązują ich określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Zmienią się znowu od 1 grudnia.

Nowe mniejsze limity. Ile od 1 września można dorobić do emerytury?

Od 1 września zmieniły się kwoty limitów, na jakie muszą uważać emeryci i renciści.

- Do emerytur i rent można dorabiać, ale część seniorów musi uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. Ich przekroczenie może spowodować, że wypłata świadczenia zostanie pomniejszona lub zawieszona. Limity w dorabianiu są uzależnione od średniej płacy krajowej i zmieniają się, co trzy miesiące. Powinni je sprawdzać emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego. Od 1 września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana.

Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od 1 września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu przychodu 3853,20 zł zł brutto.

Kto może dorabiać do emerytury bez ograniczeń?

Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1250,88 zł brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury to, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do minimum.

Ograniczenia nie dotyczą również niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń – informuje Krystyna Michałek.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie