Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy, która wejdzie w życie już 1 lipca 2019 roku. Kolejne zmiany będą wprowadzone 1 stycznia 2020 roku.
Wśród zmian znalazły się jest ustalenie dziennego limitu egzaminów dla osób je przeprowadzających. Egzaminator będzie mógł w ciągu jednego dnia przeprowadzić nie więcej niż 8 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B. i nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę.
Nowelizacja przepisów ma zakończyć wielogodzinne oczekiwanie w długich kolejkach.
Wraz z wejściem zmian w życie egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał o dokładnie wyznaczonej godzinie.
Obecnie egzamin praktyczny na kategorię AM (dawna kara motorowerowa) odbywał się wyłącznie przy użyciu motoroweru. Nowelizacja z lipca 2019 roku ma pozwolić osobom z problemami zdrowotnymi na skorzystanie także z czterokołowca lekkiego, przy zdawaniu na tę kategorię prawa jazdy.
Kolejna zmiana dotyczy biurokracji. Wraz z wejściem nowych przepisów w egzaminach na prawo jazdy, egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą dłużej musieli stosować na dokumentach pieczęci, a jedynie podpis (imię i nazwisko) oraz numer uprawnień.
Skąd te zmiany? Ministerstwo już wcześniej podjęło temat zarabiania Ośrodków Ruchu Drogowego na oblewaniu młodych kierowców. Z raportu NIK wynika, że 88 proc. dochodów WORD-ów pochodziło z egzaminów, z czego prawie 70 proc. stanowiły egzaminy poprawkowe.
To już kolejne zmiany dotyczące praw jazdy. Wcześniej zmiana dotknęła sam dokument. Prawo jazdy od 4 marca 2019 roku wydawane jest na podstawie nowego wzoru. Obecny w dokumencie nie widnieje wpis dotyczący miejsca zamieszkania kierowcy. Zmiana ta jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
